Policisty na stopu sexuálního násilníka přivedlo trestní oznámení, v němž 54letý samozvaný kouč figuroval jako hlavní podezřelý ze znásilnění. To se mělo odehrát v 90. letech. Tento případ však policisté museli odložit kvůli promlčení. „Nepodařilo se propojit časovou osu té trestné činnosti z devadesátých let až po tu současnou tak, aby se mohlo jednat o pokračující trestný čin,“ vysvětlila Blesku vyšetřovatelka, která má případ na starosti.

Policisté však zjistili, že muž v podobných praktikách pokračuje i nyní, podařilo se jim najít několik dalších obětí, dosud celkem sedm. U všech postupoval muž podobně. „Nejprve to bylo navázání kontaktu, důvěry, a to velice zásadní. Poškozené ženy tomuto člověku bezmezně důvěřovaly, braly ho za svého kouče, lektora, řekla bych dokonce až terapeuta. Někomu dělal mentora a v rámci jeho sezení docházelo nejdříve k nahotě, následně sebeukájení a dalším sexuálním praktikám, které vedly v některých případech až k pohlavnímu styku,“ popsala jeho otřesné jednání vyšetřovatelka.

Čím přesně si důvěru získával? „Nedokážu posoudit všechny případy, ale všechny poškozené, které jsme do současné doby vyslýchali, tvrdí, že to byla zásadní manipulace. To, že působil důvěryhodně, například podporovalo to, že jim uváděl známé osobnosti, které k němu chodí, a odkazoval se na ně. Manipulací vždy donutil oběti, aby se vším dobrovolně souhlasily,“ dodala vyšetřovatelka.

Násilník byl podezřelý ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti. „Než se případ v polovině roku odložil, vypovídal v té kauze z devadesátých let. K výslechu došel se svým právním zástupcem, měl předem naučený text, který policii uvedl do protokolu, a v okamžiku, kdy komisař začal pokládat doplňující otázky, odmítl vypovídat,“ dodala žena.

Pohyboval se mezi mladými lidmi

Podle právního zástupce obětí Daniela Bartoně se podezřelý muž celý život pohybuje v okolí mladých zranitelných lidí. „Vystupuje tam jako osoba, na kterou se mohou obrátit, která jim pomáhá s řešením osobních problémů. Pak si některé z nich evidentně vybere a zneužije té důvěry. Jde tedy o to, že on si vyloženě vytváří kolem sebe prostředí, ve kterém má možnost s těmi oběťmi ,zajít někam dál‘. To prostředí je veřejně známé, on působil například v dětském domově a následně se věnoval dlouhou dobu pěstounské péči, zároveň jeho manželka měla pěvecký sbor, přičemž on s nimi jezdil jako dozor na různá soustředění a podobně,“ řekl.

Policisté nyní muže obvinili ze sexuálního nátlaku, za což mu hrozí až čtyřleté vězení. Stále také pátrají po dalších obětech. „Žádáme další případné poškozené ženy, které se zatím policii nepřihlásily, aby tak učinily na linku 158. Kontaktovat můžete i přímo vyšetřovatelku na telefonním čísle 735 708 195, nebo na emailu orp3.skpv.ook2@pcr.cz,“ uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Video
délka: 01:50.75
Video se připravuje ...

Guru Jára s žáky na Filipínách Dagmar Světlovská

Fotogalerie
15 fotografií