Na dovolenou? Ne – vyhnout se soudu za spáchané zločiny! Do našich ubytovacích zařízení dle zprávy, kterou nyní odtajnila protimafiánská centrála DIA, právě proto míří zločinci z Itálie. „V Česku, stejně jako na Slovensku, byla zjištěna přítomnost italského organizovaného zločinu. Zejména v sektoru cestovního ruchu, který nabízí obrovské možnosti výdělku,“ uvádí dokument, podle něhož ČR v prvním pololetí roku 2021 figurovala ve dvou operacích italské policie proti mafiím.
Při první byla zadržena skupina věnující se praní špinavých peněz, v druhém případě naše země sloužila jako zázemí pro nelegální dovoz a pašování ropných produktů do Itálie. „Zdá se, že zde působí zejména sicilské a kalábrijské skupiny,“ pokračuje text DIA.
Kšefty s ojetinami
Kriminální skupiny u nás zakládaly fiktivní firmy. I v nich se praly špinavé peníze a kšeftovalo s ojetými vozy. „Především Società Foggiana mohla díky legalizaci výnosů z trestné činnosti odkoupit nemovitostní komplex značné hodnoty na území Prahy,“ řekli detektivové. Zločinecké rejdy v první polovině loňského roku také ovlivnila pandemie covidu-19. Díky rychlé dostupnosti peněz a kapitálu se mafie snažily proniknout i do ekonomiky a dokonce státní správy.
Řádí tu i Camorra
Jak uvedli vyšetřovatelé, na svou přítomnost u nás opět upozornila i proslulá Camorra, a to správou rekreačních zařízení, která umožňuje obrovské výdělky a možnost krýt činnost obávaných podniků. Na našem území patří Camorra k nejaktivnějším již od listopadové revoluce roku 1989. Organizace tu spolupracuje s českým podsvětím i ruskou mafií. Třeba v květnu 2000 vyvrcholila společná akce italské a české policie, zatčeno bylo 33 členů Camorry.
Kdo je DIA
Protimafiánské vyšetřovací oddělení Direzione Investigativa Antimafia (Ředitelství pro vyšetřování proti mafii), také známé jako DIA , je italský orgán složený z více složek spadajících pod odbor veřejné bezpečnosti ministerstva vnitra. Jeho hlavním úkolem je boj proti organizovanému zločinu souvisejícímu s mafií v Itálii. Působí od 29. října 1991.
Víte, že…
Podle vyšetřovatelů mafie z italských regionů jeví větší ochotu mezi sebou spolupracovat, než dříve. Klany se též více zaměřují na trestné činy typické pro »bílé límečky«, počet vražd a násilností klesl.
Dobrodružství ruské mafie v ČR: Skutečný příběh plný brutality:
Dobrodružství ruské mafie v ČR: Skutečný příběh plný brutality Videohub