V běžných případech krizoví vyjednávači nechávají mluvit spíše člověka, s nímž jednají, tentokrát ale bylo vše jinak. „Včerejší vyjednávání na Praze 6, bylo pro naše vyjednavače náročné. Několik hodin mluvili na zavřené dveře. Nikdo jim neodpovídal. Nikdo na ně nekřičel ať vypadnou. (tak jako obvykle) Oni ale věděli, že tam uvnitř je,“ napsali specialisté na své Facebookové stránky.

Mám pistoli a budu střílet

Před příjezdem vyjednávačů vyhrožoval psychicky nemocný recidivista, že ublíží své rodině i policejní hlídce. Křičel, že má u sebe pistoli, a když někdo vejde dovnitř, bude střílet. „Bylo náročné tak dlouho mluvit a jako odpověď slyšet jen - ticho,“ svěřili se vyjednavači. 

Nakonec slavili úspěch a nebezpečný muž po hodinách vmlouvání otevřel: „Naší neúnavné kolegyni se nakonec podařilo muže přimět, aby otevřel. Tentokrát jsme dlouhé hodiny jen mluvili a mluvili. To u vyjednavačů není obvyklé. Většinou spíš nasloucháme. Budujeme skrze naslouchání a empatii prostor důvěry. A budujeme s člověkem v krizi pozitivní vztah. Ten je živnou půdou pro následné návrhy řešení,“ podělili se vyjednávači o nezvyklý případ.