Prvním pravomocným rozsudkem, který ve Dbalého korupčních kauzách padl, se tak bude zabývat ještě Nejvyšší soud. Součástí verdiktu nad Dbalým je peněžitý trest 10,9 milionu korun a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Bialešovou justice potrestala tříletou podmínkou, Michala podmínkou dvouletou a peněžitým trestem 2,4 milionu korun. Všichni tři vinu odmítají.

Případ se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle verdiktu úplatky 12 milionů korun.

Klíčovým důkazem byly lékařovy podrobné poznámky, které policie objevila u něj doma. Obžalovaní věrohodnost deníku, v němž si Dbalý psal mimo jiné o tom, jak ve velkém „sněží“ (tedy nakupuje a užívá kokain), zpochybňují. Dbalý si také před svým zadržením schoval u známého kufr s hotovostí a ceninami v hodnotě 34,5 milionu Kč. Podle státního zástupce si takovou částku nemohl vydělat legálně.

Dbalý čelí ještě dalším dvěma obžalobám. První zahrnuje zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, lékař byl za braní úplatků 27,8 milionu korun nepravomocně odsouzen k devíti letům vězení a k propadnutí majetku. Druhá obžaloba souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. V českém právním řádu se tresty nesčítají, a soudy tak mohou poslat Dbalého do vězení maximálně na 12 let.

Fotogalerie
5 fotografií