Soudce také upozornil, že to ale nevylučuje trestní odpovědnost obžalovaného, protože pil z vlastní vůle. Soud netrval nijak dlouho, začal loni v prosinci. Odsouzený byl nakonec podle paragrafu, který říká, že „kdo se přivede, byť i z nedbalosti, do stavu nepříčetnosti, v němž se dopustí činu jinak trestného, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let“.

K vraždě podle obžaloby došlo po několikadenní pitce se zavražděným mužem. To, že se vše stalo pod vlivem alkoholu, Robert T. nepopřel, nedokázal ale vysvětlit, proč k tomu vlastně došlo. Podle obžaloby zabil Pavla ze zášti vůči lidem bez domova, kteří ho často zneužívali. 

Sbírka mačet

V době, kdy k činu došlo, se ještě mluvilo o vraždě mačetou, později se ukázalo, že šlo o sekeru. Mačetu nicméně měl Robert T. doma taky, dokonce jich měl celou sbírku. U soudu se ještě před závěrečnými řečmi přečetla výpověď jedné ze sousedek, která ho s ní viděla. Robert jí prý tvrdil, že má zbraň na svou obranu. Žena také potvrdila, že důchodce měl více než kladný vztah k alkoholu. „On dost pil, ale když nepil, tak se s ním dalo vyjít,“ stojí v její výpovědi. Dodala ale, že se k ní choval hezky.

U soudu se také předseda senátu ještě dotazoval Roberta T. na jeho pití. V jedné z dřívějších výpovědí obžalovaný přiznal, že je částečně závislý na alkoholu, v pátek to ale popřel. „Pokud piju pivo, je to dobré, když si dám i vodku, je to špatné,“ řekl. Přiznal, že dokonce skončil i na záchytce, to bylo ale podle něj už „hodně dávno“.

20 ran sekerou

K vraždě mělo podle jeho dřívější výpovědi dojít v noci. „Probudil jsem se v noci a on najednou byl v té posteli. Měl jsem v hlavě zmatek, že by tam asi neměl být. Vzal jsem sekeru a shodil jsem ho třemi ranami, ale nějakými slabšími,“ řekl v prosinci u soudu. Státní zástupce ale má jiný názor, podle něj si záměrně vybral tu největší zbraň, kterou měl. „Místo toho, aby sáhl po nějaké bližší zbrani, cíleně šel pro tu největší zbraň a podle znaleckých posudků zasadil cca 20 ran,“ řekl v pátek v závěrečné řeči.

Právě proto byl podle státního zástupce na místě trest za vraždu. Stejný názor měl i zmocněnec poškozených, který poznamenal, že se nepodařilo objasnit motiv vraždy a i kvůli tomu je pro pozůstalé ta situace těžší. „Nezaznamenal jsem žádná slova lítosti ani omluvy,“ dodal.

Obhájkyně Roberta T. se naopak snažila na soud apelovat tím, že se jedná o dobrosrdečného muže, což podle ní také vyplývá z výpovědi řady svědků. Bere prý důchod 10 tisíc měsíčně, a přesto se lidem snaží pomáhat. „Jedná se o osobu, která pro svou důvěřivost byla často zneužívána osobami z okraje společnosti, mezi které se řadí pan poškozený,“ řekla. Navrhovala, aby čin byl překvalifikován na zabití nebo právě opilství. „Mám za to, že trest odnětí svobody pět až šest let by byl adekvátní,“ dodala.

Video
délka: 00:12.71

7. března 2020 došlo v Hloubětíně k vraždě. Policie České republiky

Slova lítosti

Úplně na konci líčení zazněla také slova lítosti, která zástupce poškozených postrádal. Robert T. ve své závěrečné řeči řekl, že nekonal při smyslech.„Já jsem tomu člověku nedal ani pohlavek ani facku. Já se strašně moc omlouvám rodině. Moc a moc toto lituji, že se něco takového přihodilo,“ řekl.

Fotogalerie
36 fotografií