Nad tím, co pracovníci státní a městské veterinární správy našli v únoru 2018 v domě v Dubči, kam přijeli na oznámení, zůstává rozum stát. V kotci se tam krčilo osm pejsků v zuboženém stavu. Na první pohled bylo zřejmé, že je majitel místo láskyplné péče zanedbával. Veterináři mu dali možnost vše napravit, když ale přijeli o pár týdnů později na další kontrolu, byl stav zvířat ještě horší. 

Zvířata byla evidentně vyhublá. U psů byla žebra, páteř a pánevní kost výrazně vystouplá, zjevná byla i ztráta svalové hmoty. Kondice kontrolovaných psů byla na základě zjištění přehodnocena jako hladová,“ uvedla tisková mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. 

Tehdy dostal chovatel nůž na krk a zároveň poslední šanci: buď během následujících tří týdnů všechno napraví, nebo mu psy odeberou a umístí je do předběžné náhradní péče. Ani to ho ale nepřimělo sáhnout si do svědomí. 

„Majitel se opakovaně přes SMS omluvil, nebyl schopný ustanovit náhradní osobu, která by prostory zpřístupnila,“ popisuje Seifertová. Vymlouval se na střevní chřipku a další věci, až veterinářům došla trpělivost – museli týrané pejsky vysvobodit. 

Vysvobození z pekla

Do Dubče vyrazili spolu s policií i strážníky z odchytové služby a zvířata vysvobodili z pekla. V trojském útulku, kam osm psích kamarádů hned putovalo, se jim dostalo péče, jakou zřejmě měsíce nezažili. „U všech zvířat byl zjištěn špatný výživný stav. Všechna zvířata jsou vyhladovělá a dychtivě přijímají potravu. Zvířata jsou nesocializovaná, vystresovaná, vyplašená. U dlouhosrstých jedinců je srst neudržovaná a zdredovatělá,“ stálo ve zprávě, kterou po prohlídce vystavil veterinář. 

Zhruba tři měsíce trvalo, než se pejsci dostali z nejhoršího. Zranění, dredy i vystouplá žebra se díky kvalitní stravě, pravidelnému pohybu a láskyplnému drbání pomalu začínala ztrácet. Léčba celé smečky včetně odčervení a odblešení vyšla podle strážníků na 139 398 korun.

O nich bez nich

Bezcitný majitel i jeho matka, která se na týrání taktéž podílela, neunikli trestu. K soudu kvůli dalším výmluvám nedorazili, a tak rozhodl v jejich nepřítomnosti: muž dostal 25tisícovou pokutu a pětiletý zákaz chovu zvířat, zaplatit musí i náklady na rehabilitaci, podobně skončila i odsouzená žena. 

Chlupáči, kteří se mezitím stali majetkem státu, se teď už mají čile k světu. Po zotavení v útulku našlo už šest z nich nové páníčky, poslední dva, Nikiťák a Jack, na láskyplný domov stále čekají.

Fotogalerie
7 fotografií