„Soud má za to, že vina byla prokázána převážnou většinou provedených důkazů,“ uvedla předsedkyně trestního senátu Helena Králová. Michal Š., Giovanni T. a Zdeněk P. podle obžaloby od dubna do listopadu 2015 zákazníkům účtovali mnohonásobně vyšší jízdné, než nařizuje magistrát. Další obžalovaní, Pavel J. a Luboš Z., podle spisu organizovali výběr úplatků pro úředníka Luďka Š., který tehdy pracoval jako referent v oddělení pro kontrolu taxislužby.

Poslední obžalovaný taxikář, Valentin Z., který v průběhu hlavního líčení zemřel, peníze muži předával. Úředník mu pak podle spisu poskytl informace o plánovaných kontrolách, které Pavel J. rozesílal dál.

Michalovi Š., Giovannimu T., Pavlovi J. a Luboši Z. uložil soud rok a půl dlouhou podmínku s odkladem na dva roky. Zdeňka P., který jako jediný nebyl odsouzen za korupci, potrestal osmiměsíční podmínkou. Úředníkovi uložila Králová tři roky s odkladem na pět let. Většina obžalovaných má také podle nepravomocného rozsudku zaplatit peněžité tresty od 55 000 do 100 000 korun, propadnou jim také mobilní telefony.

Vinu odmítají

Taxikáři vinu odmítají. V minulosti přiznali, že vyšší jízdné účtovali, hájili se ale tím, že zákazník vždy o ceně věděl dopředu a souhlasil s ní. Cenu navyšovali podle svých slov například proto, aby pokryli náklady na zpáteční cestu. Upozorňovali mimo jiné na to, že se naposledy magistrátem stanovená maximální cena zvýšila před 12 lety. Nesouhlasí ani s tvrzením obžaloby, že by byli členy organizované skupiny.

S tím souhlasila i soudkyně, podle které znaky pro organizovanou skupinu splněny nebyly. Králová podotkla, že rozumí tomu, že taxikáři bojovali proti cenám stanoveným magistrátem, takový boj lze ale podle ní vést pouze zákonnými prostředky. Nepřistoupila také na návrh státního zástupce, aby obžalovaným zakázala pracovat v taxi službách, takový trest by podle ní nebyl přiměřený. Zákaz činnosti uložila pouze úředníkovi, který podle verdiktu nesmí pět let pracovat ve státní správě.