Přesně týden poté, co na magistrátu při taxikářských zkouškách z místopisu odhalili švindlíře s technikou, se ukázal další vykuk. 22letý mladík přišel na úřad vykonat zkoušku, jeho úmysly však byly nekalé. Vzal si s sebou totiž elektronické zařízení, které mu mělo všechno usnadnit. Na těle měl umístěnou kameru, mikrofon, v kapse baterie a v uších sluchátka,“ popsala mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Hlídku na místo přivolali zaměstnanci magistrátu, když vyčuraného podvodníka odhalili. Mladík se jim bez skrupulí přiznal. „Pro důvodné podezření ze spáchání přestupku porušením vyhlášky hlavního města byla celá věc předána příslušnému správnímu orgánu, který je oprávněn rozhodnout,“ dodala mluvčí. 

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana je úspěšnost u zkoušek zhruba 60 procent. „Řada účastníků se navíc na zkoušky nakonec ani nedostaví a zabírají tak místo dalším žadatelům. Nejedná se o první případ podvodu. S městskou policií jsme ale v tomto směru domluveni na intenzivní spolupráci,“ sdělil k případu z minulého týdne. 

Novela silničního zákona

Vláda koncem února odsouhlasila novelu o silniční dopravě, kterou bude schvalovat parlament. Počítá s tím, že vozy taxi nebudou muset mít povinně taxametr a střešní svítilnu, což kritizují taxikáři. Návrh mimo jiné ruší i možnost obcí stanovit jako podmínku pro získání průkazu taxikáře zkoušky z místopisu a dalších znalostí, což se nelíbí hlavnímu městu.

V Praze podle údajů magistrátu působí 9 800 taxikářů, další skoro 3000 šoférů jezdí pro alternativní přepravce Uber a Taxify. Právě alternativní taxislužby motivovaly vládu k přípravě novely zákona, proti vstřícnosti k nim zároveň dlouhodobě protestují řidiči klasických taxi. Podle nich tyto firmy zaměstnávají nekvalifikované řidiče a křiví trh. Některé taxikáře v Praze provází špatná pověst za účtování přemrštěných částek zejména zahraničním turistům. Podle zástupců taxikářů se to týká zlomku řidičů.

Fotogalerie
3 fotografie