Policie u Dominika K. před dvěma lety nalezla chemikálie a návodná videa na výrobu výbušniny. Mladík navíc v předchozí době sdílel na sociální síti fotografie a příspěvky, které podle obžaloby propagovaly terorismus. Muž vinu odmítá, výbušniny, které u něj policisté našli, chtěl údajně odpálit na Silvestra.

Dominikovi K. hrozilo až patnáctileté vězení, státní zástupce Martin Bílý pro něj navrhoval devítiletý trest. Žalobce tvrdil, že šestadvacetiletý mladík chystal útok v Praze, to se ale podle soudkyně Silvie Slepičkové neprokázalo.

Podle soudkyně se nepodařila vyvrátit obhajoba Dominika K. Z dokazování totiž vyplynulo, že už v minulých letech připravoval na Silvestra ohňostroje, které doprovázely hlasité detonace. Návody na výrobu výbušnin, které policie u muže zajistila, zase mohly sloužit k tomu aby se ve výrobě amatérské pyrotechniky zdokonalil.

Slepičková nicméně uvedla, že mu imponoval radikální islám a ztotožňoval se s džihádisty. Opakovaně údajně sledoval jejich videa, i ty, na kterých popravovali zajatce. Dominik K. navíc u hlavního líčení přiznal, že už před třemi lety plánoval teroristický útok v Prešově. Muž tvrdil, že od plánu provést čin následně odstoupil, své radikální názory totiž přehodnotil poté, co se blíže seznámil s islámskou vírou.

„Dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že podezření, složené z jednotlivých střípků, je sice vysoké, ale pro uznání viny tak, jak bylo uvedeno v obžalobě, nestačí,“ vysvětlila Slepičková, proč se přiklonila k jiné právní kvalifikaci. Muže odsoudila za obecné ohrožení, chemikálie, které v bytě panelového domu skladoval, totiž mohly i bez jeho přičinění vzplanout nebo vybuchnout.

Progpagace Islámského státu

Mladík je vedle přípravy teroristického útoku obžalovaný také z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu. V této části soudkyně s obžalobou souhlasila. Na facebookovém profilu Kobulnický umístil symboly obou organizací, na fotografiích také nosil oblečení džihádistů.

Mladík s obžalobou nesouhlasí, tvrdí, že je mírumilovný a případ poškodil jeho jméno. U soudu uvedl, že výbušniny, které u něj policisté našli, chtěl odpálit při oslavě nového roku, časovače měl pak podle svých slov z doby, kdy plánoval útok na Slovensku.