Vše se odehrálo předloni v červenci při čištění dopadové plochy v střelnici Kolvín v bývalém vojenském prostoru Brdy. Prováděli ji příslušníci 15. ženijního pluku z Bechyně.

Podle státní zástupkyně Martin D. porušil předpisy při manipulaci s municí, kdy jako hlavní pyrotechnik nechal přenést ostrou střelu ráže 85 mm na dočasnou skládku nevybuchlé munice. „Nešlo o ostrou munici, ale o dělostřeleckou střelu ráže 100 mm. Poznal jsem to podle červeného křížku na zapalovači,“ hájil se Martin D.

Myslí si, že jeho podřízený našel ještě jinou střelu. „Neřekl mi o ní. Snažil se ji sám demontovat. Zřejmě přehlédl, že je ostrá. Byla v dobrém stavu a možná si ji chtěl vzít do sbírky,“ uvedl Martin D.

Devastující výbuch

Střela ale vybuchla. „Z místa jsme transportovali letecky a pozemní cestou dva muže s těžkými zraněními na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Plzni,“ řekla tehdy Andrea Divišová z krajské záchranky.

Praporčík Vlastimil K. utrpěl devastující zranění nohou a později v nemocnici zemřel. Druhý voják přežil, byl popálený na hrudi a rukou.

„K výbuchu došlo při asanačních pracích Armády ČR,“ potvrdila tehdy Magdalena Dvořáková z Generálního štábu AČR. Vojáci tu prováděli hloubkový pyrotechnický průzkum.

Prostor střelnice Kolvín je veřejnosti trvale nepřístupný. Turisté tudy mohou procházet jen po značených zpevněných cestách.

VIDEO: Pyrotechnici našli v centru Brna funkční munici z 2. světové války.

Video
délka: 00:25.70
Video se připravuje ...

Pyrotechnici našli v centru Brna funkční munici z 2. světové války Policie ČR

Fotogalerie
7 fotografií