Podvedená žena si chtěla původně přivydělat, nabídla na internetu k prodeji oblečení. Údajný zájemce ji přiměl, aby si stáhla aplikaci internetového bankovnictví a poslala mu přístupový kód.

Podvodník jí nejprve převedl peníze ze spořicího účtu na běžný. „Následně skrze bankovní kartu, která byla na uvedený účet navázána, provedl tři transakce v celkové výši téměř 89 tisíc Kč,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová. Až pak ženě došlo, že naletěla, a obrátila se na policii.

Lákadlo kryptoměny

Obdobně dopadl i muž, kterého kdosi kontaktoval s tím, že má na kryptoměnovém účtu zůstatek šest tisíc eur (zhruba 150 tisíc korun). Muž, který nikdy s kryptoměnou neměl co do činění, se zaradoval. Vzápětí už si nainstaloval program pro vzdálený přístup do mobilního telefonu s přihlášením do internetového bankovnictví.

Podvodník poté přes jeho účet protočil 300 tisíc Kč. Oběť tím ztratila ostražitost a ochotně potvrdila odchozí platby. „Z účtu poškozeného následně podvodník odeslal dvě platby platební kartou v celkové výši přes 50 tisíc korun,  a dále si sjednal úvěr ve výši 50 tisíc korun,“ uvedla Brožová. Podvodníka teď hledá policie a nabádá k obezřetnosti, aby lidé v internetovém prostředí nenaletěli podvodníkům.

VIDEO: „Bezpečné heslo nesmí být použito nikde jinde,“ říká bezpečnostní expert. 

Video
délka: 13:48.12
Video se připravuje ...

„Bezpečné heslo nesmí být použito nikde jinde,“ říká bezpečnostní expert. Sám jich má šest set. Markéta Volfová, Lukáš Červený