Stále se opakující problém v Brdech je nevhodné parkování. „Žádáme návštěvníky, aby na cestách do přírody respektovali dopravní předpisy a využívali v maximální míře hlavně návštěvnické odstavné plochy zřízené na okrajích této přírodní oblasti," uvedl mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) Jan Sotona.

Možnost odstavit auto nabízí parkoviště na Kolvíně nad obcí Skořice. To kromě desítek parkovacích míst pro osobní vozy nabízí i místa pro autobusy a dobíjecí stanicí pro elektrokola. Další odstavné plochy jsou nad obcí Těně v lokalitě U Brodu, v Orlově u Příbrami, v Lázu a v Nepomuku. Část parkovacích kapacit spravují i obce, například Obecnice či Strašice.

Turisté vítáni, ale...

„Turisty a sportovce vidíme rádi. Chceme ale požádat o maximální ohleduplnost k přírodě, k těm, kteří zde pracují a působí, ale především k místním obyvatelům,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.

Špatné parkování a davy turistů totiž komplikují život lesníkům i záchranným složkám. Ti totiž potřebují do lokality volný průjezd. A zátěž nesou i místní obce.

Parkují, kde se jim zachce

V Zaječově například o víkendech pravidelně řeší problémy s desítkami odstavených vozů. Část turistů totiž parkuje, kde se jim zlíbí, na dopravní značky kašle a neřeší ani to, že auto odstaví na něčím soukromém pozemku.

Se vznikem nových parkovacích ploch se zatím nepočítá. „VLS v těchto lokalitách nedisponují vhodnými plochami pro rychlé řešení. Navíc by efektivita investic byla diskutabilní, protože dlouhodobé zkušenosti ukazují, že v běžných turistických sezonách je stávající kapacita parkovacích ploch v Brdech dostačující,“ dodal Sotona.

VIDEO: Zasněžená krajina z ptačí perspektivy.

Video
délka: 00:52.03

Dron v zasněžených korunách stromů: Prohlédněte si zimní kraj pohledem ptáků. David Malik, Matěj Šrám

Fotogalerie
44 fotografií