Anička byla do půl roku zdravé veselé miminko. S rodiči a sourozenci žila ve Smržovicích na Domažlicku. Pak se ale v květnu 1932 stalo něco strašného.

„Máma měla laktační psychózu, popadla nůž a uřízla mi zaživa obě ruce v zápěstí. To samé se snažila udělat i sestře Libušce (92),“ vzpomínala Anna. Křik v domě uslyšel sedlák, který jel s vozem kolem.

„Vběhl dovnitř, zaškrtil nám tepny, vypřáhl koně a jel do Kdyně pro doktora. Odvezli nás do nemocnice v Klatovech. Libušce ruce zachránili, u mě už to ale nešlo,“ řekla Anna.

Těžká doba v krizi

Po návratu z nemocnice se o obě holčičky a jejich bratra Toníka (11) staral jejich otec Josef (†101). „Byla krize, moc se nestavělo, táta byl tesař a neměl práci. Bral 10 Kč týdně, tzv. žebračenku. Dva roky se snažil o nás starat. Ale nešlo to,“ prozradila Anna. Sestry tak skončily v Jedličkově ústavu pro zmrzačené děti v Praze, kde zůstaly dalších 16 let.

Zemřela v blázinci

Matka Otýlie byla před porodem úplně zdravá. Pracovala v přádelně ve Kdyni. Po hrůzném činu, který provedla pod vlivem laktační psychózy, skončila v Psychiatrické léčebně v Dobřanech na Plzeňsku.

„Byla tam jeden a půl roku a pak zemřela. Tatínek říkal, že to bylo hlady. Bylo jí přes 30 let,“ uvedla Anna.

S opilcem se trápila 9 let

Anička i přes svůj handicap žila životem dospívající dívky. V 18 letech se zamilovala do Zdeňka Černého a porodila mu první ze tří dětí. Bohužel se z manžela vyklubal opilec.

„Žili jsme v Praze. Dostal výplatu a hned ji propil. Mnohdy jsem neměla peníze na jídlo pro děti. Vydržela jsem to s ním devět let. Pak jsem utekla do Smržovic, kde žil táta,“ prozradila Anna.

Šťastné vztahy

Štěstí našla Anna v manželství s druhým mužem Oldřichem Kubovcem. „Byla to pěkná léta. Objevila se ale u něj muskulární dystrofie, ochabování svalů. Posledních pět let jsem ho nosila. Zemřel, když mu bylo 41 let, byli jsme stejně staří,“ řekla Anna.

Šťastná byla i s třetím manželem Miloslavem Váchalem (†78). S ním byla 22 let až do jeho smrti v roce 1998.

Handicap zvládla

I bez rukou zvládá Anna téměř vše, co zdraví lidé. Třicet let jezdila autem, umí se sama hřebenem učesat, šije jehlou a drží si to na koleně, normálně píše a její rukopis je velmi úhledný.

Nejdříve 16 let pracovala jako kontrolorka a mzdová účetní ve fabrice ve Kdyni a od roku 1973 až do důchodu dělala na Okresním výboru Svazu invalidů v Klatovech a Domažlicích.

Velká rodina

Anna má tři prapravnoučata, 16 pravnoučat, devět vnoučat a měla i tři děti. Anna (†40) zahynula při autonehodě, zemřel i syn Pavel (†60) a na živu je už jen syn Zdeněk (70). „Největší štěstí pro mě je, když děti dospěly, měly děti, moje vnoučata a všichni moji blízcí mají pěkný život, lepší, než jsem měla já,“ řekla Anna.

Co je laktační psychóza?

Závažný psychický stav, který většinou vzniká v reakci na těžký porod a silné hormonální změny spojené i s nedostatkem spánku. Žena má extrémní výkyvy nálady, výpadky paměti, ztrácí kontakt s realitou a často trpí bludy a halucinacemi. Žena je nebezpečná sobě i dítěti. Ročně u nás laktační (poporodní) psychózou onemocní až 200 žen! Při včasné diagnóze je ale porucha zcela vyléčitelná.

VIDEO: Také Eva Žídková přišla o obě ruce. V práci jí je před lety amputoval stroj.

Video
délka: 01:14.16

Eva Žídková se raduje z nových rukou. Jan Doležal

Fotogalerie
20 fotografií