Hroznýši jsou hadi vejcoživorodí, což znamená, že matka má vejce s vyvíjejícím se potomstvem v těle. Háďata se v ní líhnou těsně před porodem. A nejsou to žádní drobečci, po narození už měří skoro půl metru. V plzeňské zahradě prosperují jedna radost.

„Jsou dobře rozkrmení, dostávají malá osrstěná myšata,“ uvedl ošetřovatel plazů Ondřej Škach. Až ve čtyřech letech dospějí, budou měřit asi dva metry a pošmáknou si na potkanech či větších myších. Hroznýši patří mezi škrtiče, do své oběti se zakousnou a ovinou ji svým tělem tak pevně, že se udusí. 

Hroznýš z Afriky

Většina hroznýšů obývá americký kontinent, tomuhle se ale zcela netypicky zalíbilo jen na africkém ostrově Madagaskar. „Tam, kde žijí, ale velmi rychle postupuje destrukce životního prostředí,“ řekl Škach. Ve volné přírodě těchto hadů ubývá. 

V plzeňské zoo jsou proto za každý odchov tohoto elegantního plaza velmi rádi. Přímo hroznýše Dumerilova chovají od roku 1997, poprvé je zde rozmnožili před 15 lety. „I oba rodiče těchto mláďat jsou z našeho odchovu,“ doplnil mluvčí zoo Martin Vobruba.

Fotogalerie
7 fotografií