Návštěvníci měli klidnou a milou velbloudici ve velké oblibě. „Dlouhá léta totiž vozila děti na svém hřbetě jako velvyslanec svého druhu. Řada dnes již dospělých návštěvníků má ty nejhezčí vzpomínky ze zoo spojené právě ze setkání s Josefínou,“ popsala Miroslava Palacká ze Zoo Plzeň.

Josefína sama odchovala dvě velblouďata, léta se pomáhala i s výchovou mláďat ostatních velbloudic. „V posledních letech, kdy již Josefína dožívala v klidu se svým stádem, se s ní návštěvníci mohli setkat během komentovaného krmení,“ řekla Palacká.

Přestalo jí chutnat

Zlom v Josefínině jinak stabilním zdravotním stavu nastal letos na jaře. Vždy trochu "oplácaná" velbloudice ztratila chuť k jídlu a začala velmi rychle hubnout.

„Při vyšetření krve bylo odhaleno totální selhání ledvin. Veterináři ihned nasadili léky a infuze, ale její stav se horšil a my se museli rozhodnout k jejímu utracení,“ uvedla Palacká s tím, že následná pitva zvířete odhalila mnoho dalších neléčitelných onemocnění spojených prakticky se všemi vnitřními orgány.

Josefína se narodila první březnový den roku 1997. Její matkou byla Gappa z Liberce a otcem Haštal z Ústí nad Labem. Byla prvním mládětem, které se v zahradě podařilo po znovuobnovení chovu velbloudů dvouhrbých odchovat.

VIDEO: Poslední velbloudí přírůstek v plzeňské zoo, dvouhrbá Terezka.

Video
délka: 00:46

V plzeňské zoo mají nový přírůstek: Velbloudí slečnu Terezu (1).eza. Romana Vébrová, hudebnibanka.cz