Tyto největší zmijovité hady světa získala zahrada ze švédského Göteborgu. Nepříbuzný chovný pár je čerstvě dospělý, samec i samice oslavili páté narozeniny. A teď mladí rodiče vyvedli v zahradě podařené potomstvo.

„V listopadu se spářili, v květnu nakladla samice devět vajec. Ta jsou opravdu velká, asi jako labutí. A po 78 dnech se ze všech vylíhla v inkubátoru mláďata,“ popsal ošetřovatel Jan Dohnal.

Malí hadi se zatím rozkoukávají v boxu při teplotě 24 až 25 stupňů. Teprve až se poprvé svléknou, začnou přijímat potravu. „Měli by žrát odrostlé myši,“ řekl Dohnal. Dospělí si pak v zoo „pošmáknou“ na potkanech. Ty tady pro ně zdravě vykrmují, aby měl had vyváženou stravu.

Nesnáší vedro

Křovinář němý, jediný z chřestýšovitých hadů, který není živorodý, ale klade vejce, dosahuje délky až 3,6 metru a dožívá se i 20 let. Vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe. Při chovu v zajetí je velmi citlivý na vysoké teploty.

„V přírodě žije v podrostu tropického deštného lesa. Tam je sice teplo, ale ne horko. Teplota nesmí přesáhnout 28 stupňů, jinak by mohl had rychle uhynout,“ vysvětlil Dohnal.

Druzí v Evropě

Odchov vzácných a ohrožených křovinářů němých považují v expozici Království jedu za dosud největší chovatelský úspěch. Tyto hady v současnosti chová šest evropských zahrad. První je rozmnožila dánská zoo Randers Regnskov. Plzeňský odchov by tak podle dostupných informací měl být druhý z evropských institucí.

VIDEO: Křovináři odchovaní v plzeňské zoo. 

Video
délka: 01:00.93

V plzeňské zoo odchovali vzácné jedovaté hady křovináře němé. Romana Vébrová