Čtyřletý pár získala zahrada od soukromého chovatele. Předci v Plzni chovaných mamb ale pocházejí z africké Tanzanie. Jedná se o vcelku plaché hady, výborně uzpůsobené životu a lovu ve stromoví.

Video
délka: 00:42.53

Nový přírůstek v plzeňské zoo: Párek mamb zelených Romana Vébrová

Zelení krasavci jsou velmi rychlí, jejich kořistí se často stávají ptáci, v zoo jim slouží jako potrava především myši. „Mamby mají dlouhé jedové zuby, jed je značně toxický. Nepomáhá hadům jen k usmrcení oběti, ale i k trávení. Had si vpuštěním jedu do úlovku usnadní průběh trávení potravy,“ vysvětlil ošetřovatel Jan Dohnal. V lidské péči se mohou mamby dožít i 20 až 25 let.

Mamby zelené obývají území západní Afriky, především tropické deštné lesy. „S oblibou se zdržuje i na čajových a kávových plantážích či v ovocných sadech. Z jedu této mamby se vyrábí lék, který snižuje krevní tlak, omezuje nadměrný růst pojivové tkáně v srdci a napomáhá činnosti ledvin,“ řekl mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Délka těchto jedovatých hadů se pohybuje mezi 1,4 až 2,1 metru. Zbarvení je v odstínech zelené, zřídka se vyskytnou i žlutí či modře zbarvení jedinci. Loví převážně během dne. Při vyrušení se snaží uprchnout. Když jsou zahnáni do úzkých, zaútočí, jinak se snaží konfrontaci vyhnout. Jako potrava jim slouží ptáci, drobní hlodavci, ještěrky či vejce. Nebezpečí pro tyto hady představují hlavně draví ptáci a člověk.

Fotogalerie
6 fotografií