Rodiče čtyř mláďat zastřelil začátkem měsíce při poplatkovém lovu kachen myslivec z Německa. Labuťata zůstala pár dní schovaná v rákosí, pak se k nim připojila cizí labuť. Místní se radovali, že se jich ujme, ale nevyšlo to.

Ona jen přelétávala mezi rybníky, chvíli se s nimi zdržela a zmizela. Ale teď se k nim občas připojí i jiné dospělé kusy, které sem zaletí. A hlavně, ti mladí už se snaží sami zvednout u hladiny, bedlivě je sledujeme. Teď už věříme, že to sami zvládnou,“ řekl starosta František Balíček.

Případ není uzavřený

Policie se případem již nezabývá, lovecký incident šetří ČIŽP.  „Kontrola není ukončená, čekáme na pitevní protokoly, máme další jednání,“ dodala ředitelka plzeňského oblastního inspektorátu Petra Horčicová.

Labuť u nás není lovnou zvěří, usmrtit se nesmí, chrání ji zákon. Lovec se sice hájil, že u nich v Německu se tito elegantní ptáci střílet smí, ale pravda je to jen z části. Jejich odstřel je tam povolený až od listopadu.

VIDEO: Takhle chvíli doprovázela labuťata cizí labuť.

Video
délka: 00:33.33

Osiřelá labuťata z Klatovska doprovázela chvíli cizí labuť, pak sice odlétla, mláďata ale zvládají i bez ní.. Romana Vébrová