Freska městského znaku se nachází nad hlavním vchodem katedrály. Pomsty malíře, který na zeď katolického kostela nakreslil Žida v klobouku, si všiml architekt Jan Soukup. „Šel jsem zjistit, jak pokračují restaurátorské práce. Něco se mi na znaku zdálo divné. Při bližším pohledu jsem objevil postavu zrzavého vousatého Žida s chasidským kloboukem,“ řekl Soukup.

Přitom ve znaku Plzně měla být postava rytíře. „Ta znázorňuje krále Václava II. stojícího v městské bráně, který drží v ruce meč a na hlavě má přilbu s orlím křídlem. To byl výsostný znak českého krále,“ uvedl Soukup.

Snažil se nejdříve zjistit, jestli nedošlo k nějakému omylu při restaurátorských pracích. „Myslel jsem, jestli třeba nemohl být původní nátěr zakrytý jinou vrstvou. Jenže to se nestalo. Žádná přilba na fresce opravdu není. Malba je původní,“ dodal Soukup. Ten na kuriozitu přišel proto, že uvnitř chrámu probíhají rozsáhlé rekonstrukční práce za 103 miliónů korun.

Pomsta malíře

Fresku maloval Gustav Miksch někdy v letech 1882 až 1883, kdy finišovala oprava katedrály. „Myslím si, že se malíř takhle pomstil konšelům za to, že nedostal zaplaceno. Hledal jsem v archivech, ale nenašel jsem žádný Mikschův dopis či dokument, kde by se domáhal po radnici peněz,“ uvedl Soukup a pokračoval:

„Objevil jsem ale listiny, kde si jeho kolegové, kteří dělali vitráže, ztěžují, že za práci nedostali zaplaceno. Miksch by tak nebyl první ani poslední, který by se takto pomstil,“ vysvětlil Soukup.

VIDEO: Jak se změnily plavky v průběhu 100 let?

Video
délka: 03:24.82

Jak se změnily plavky v průběhu 100 let? youtube.com/Condé Nast Traveler