Je to záhada, shodují se místní. Na nebi bylo jen pár mráčků, svítilo slunce, nepršelo, nebyla bouřka. „Kluci se rozběhávali před zápasem. Najednou sjel z oblohy blesk a jako by se roztříštil nad pěticí chlapců, čtyři utekli, jeden zůstal ležet,“ popisoval dramatický okamžik trenér Karel Hula (40).

Chlapec měl po zásahu zapadlý jazyk a zástavu srdce. Rodiče malých fotbalistů i trenéři běželi dítěti okamžitě na pomoc a vyhnali ostatní kluky z trávníku.

Video
délka: 00:12.61

Na Domažlicku zasáhl výboj blesku chlapce (9). Do nemocnice ho převážel vrtulník. ZZS Plzeňského kraje

Maminky ho vrátily do života

„Dvě maminky ho hned začaly oživovat, po telefonu radila operátorka záchranné sužby,“ řekl Hula. Chlapec se po chvíli naštěstí probral, to už si ho převzali záchranáři.

„Dítě jsme letecky přepravili na emergency plzeňské fakultní nemocnice. Bylo při vědomí,“ uvedl mluvčí záchranářů Martin Brejcha. Podle informací Blesku je chlapec stabilizovaný a mimo ohrožení života.

Vyděšení kluci

Malými fotbalisty celá událost pořádně otřásla. „Odvedli jsme kluky, co byli na trávníku, do kabiny. Byli pořádně vyděšení. Hned jsme jim vysvětlili, co se stalo a ujistili je, že jejich kamarád bude v pořádku, aby se nebáli,“ popsal trenér Hula.

Hasiči pomáhali

Chvíli po obrovské ráně, která se rozlehla Klenčím, se spustil poplach hasičům. „Ihned jsme vyjeli na hřiště. Chlapeček už byl při vědomí, kontrolovali jsme jeho základní životní funkce a asistovali záchranné službě,“ popsal hasič Přemysl Lamač (27). S kolegou Jiřím Hnykem (23) se shodli, že o podobné události na Domažlicku nikdy neslyšeli.

BOUŘKY NAD ČESKEM: SLEDUJTE NA RADARU >>>

Meteorolog Petr Dvořák: Z čistého nebe neuhodí

Blesk má svůj původ vždy v bouřkovém oblaku. Aby nás ale ohrozil, nemusí být mrak přímo nad námi.  „Výboj nesměřuje vždy zcela kolmo, mrak může být i o dva až tři kilometry dál,“ vysvětluje z Českého hydrometeorologického ústavu. Tak zřejmě vzniká představa blesku z čistého nebe. „Lidé si pamatují kus modré oblohy, ale nějaký bouřkový mrak tam zkrátka být vždycky musí,“ myslí si Dvořák. Rozhodně prý neplatí, že nejprve začne pršet a až teprve potom uhodí blesk.  I podle radaru byla nad Klenčí pod Čerchovem bouřková oblačnost.

Jak nás může výboj ohrozit?

Přímý úder: Blesk udeří přímo a člověk se stává bleskosvodem. Nejhorší možný případ. Výboj projde celým tělem. Většinou zastaví srdce a poškodí mozek.

Vedlejší kanál: Člověk může být zasažen tzv. »vedlejším kanálem«. Hlavní výboj udeří jinam a člověkem projde jeden z menších »bratříčků«, který ho doprovází.

Krokové napětí: Blesk nás může ohrozit i v případě, že udeří do země, a to až 30 metrů daleko. Elektřina se šíří zemí a rozkročený člověk spojí místa s rozdílným napětím a stane se vodičem. Šance přežít je v tomto případě nejvyšší.

Fotogalerie
8 fotografií