„V Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava mu právě odebrali krev, která putuje přes oceán do transplantačního centra v Torontu. Tam provedou další testy a porovnají genetickou shodu s pacientem,“ vysvětlila vedoucí laboratoře ostravské fakultní nemocnice Alena Malušková.
Výsledek? Na ten se bude čekat několik týdnů. Ale naděje žije – a je v ní jméno českého studenta. Kevin studuje obor farmaceutický laborant, je pravidelným dárcem krve a dnes možná vykročil k největšímu daru, jaký může člověk nabídnout – šanci na život.
Čeká se na genetické dvojče
„Už odmalička mě vedli k tomu, abych pomáhal druhým. Myslím si, že darovat krev, plazmu nebo kostní dřeň je to nejlepší, co může člověk udělat,“ řekl Kevin a jeho úsměv po odběru prozrazuje nejen hrdost, ale i pokoru.
Pokud testy v Kanadě potvrdí stoprocentní genetickou shodu, Kevina čeká další krok – cesta do Plzně, kde probíhá samotný odběr krvetvorných buněk. Někde v kanadské nemocnici možná už dnes někdo doufá, že právě tento mladý muž bude jeho „genetickým dvojčetem“ a jeho šancí přežít.
Před 30 lety nenašli lékaři pro Lukáše dárce kostní dřeně: Zachránila ho revoluční léčba! Pupečníková krev

Vlna solidarity
Kampaň SOS dárce pro Madlenku, která motivuje mladé lidi ke vstupu do registru, přinesla ohromující výsledek. Jen v ostravském Krevním centru se za několik týdnů zapsalo přes tisíc nových dobrovolníků. Většina z nich ve věku 18 až 25 let.
Nábor pokračuje dál. Zájemci do 35 let mohou přijít každý pracovní den přijít do Krevního centra FN Ostrava a nechat si odebrat vzorek krve. Možná právě jejich DNA jednou zachrání život – stejně jako ta Kevinova.
VIDEO: I nadále registry nabírají dobrovolníky, říká tatínek Madlenky, kvůli které se zvdla velká vlna solidarity v registreaci dárců kostní dřeně.
I nadále registry nabírají dobrovolníky. (Vzdělávací centrum, Zoo Praha, 17.5.2025) Blesk:ZOO kostní dřeň dárci kapka naděje