Dovolené jsou v plném proudu a cestovní kanceláře se předhánějí v nabídce bonusů k zaplaceným dovoleným. „Nabídka potápění je dnes po světě obrovská. Tak jak se dřív dávaly poukazy do posilovny, dneska se dávají na potápění,“ říká Michal Guba.
Jenže jak potápěč upozorňuje, lidé jsou do vody „vrženi“ často bez jakýchkoli zkušeností a někdy i mizerně proškoleni. Mohou pak přijít docela nepěkné zdravotní komplikace.
Vynoření s krvácením
„Uvedu příklad. Jedete v Egyptě na výlet lodí, tam vám dají potápění, instruktor na vás mluví něčím mezi angličtinou a ruštinou a pak vás bez jakýchkoli zkušeností tahá do vody. Tam s ním jdete třeba i do nějakých 20 metrů,“ popsal Michal Guba.
„Vy pak vyplavete ven a teče vám krev z nosu, což je známka poranění středouší, že je tam něco špatně. Nehledě na další problémy, které kvůli špatnému vyrovnání tlaku mohou nastat,“ upozornil potápěč.
Zkouška nanečisto
Zkušený profík vede firmu na komerční potápění a všem začínajícím potápěčům i úplným laikům, kteří se chystají k moři, doporučuje návštěvu hyperbarické komory.
Jednu fungl novou se všemi nejmodernějšími vychytávkami mají v Městské nemocnici Ostrava. Na suchý ponor do 20 metrů se sem nově může přihlásit úplně každý.
„Je skvělé, že ta možnost tady je. Za našich pionýrských let se na komoru čekaly měsíce. Teď jen zvednete telefon a jdete do pár dní,“ řekl Guba.
Komora jako restaurace
V komoře se sedí na prostorných pohodlných sedadlech. Pokud se pacient cítí dobře a vše dělá správně, je to podle Michala Guby téměř relax.
Městská nemocnice Ostrava nabízí nejstarší hyperbarickou komoru u nás. MNO
„Pokud správně profouknete středouší a jste zdrávi, potíže by nastat neměly. Největší změny tlaku cítíte do 10 metrů, za nimi už jste v pohodě. Ve starých komorách bylo při sestupu vedro, při výstupu zima. Tady v té ostravské moderní cítíte teplotní změny jen mírně a když to přeženu, sedíte si v ní jako v restauraci“ usmál se muž, který už byl při potápění v hloubce až 120 metrů.
Objednávky spuštěny
Celá procedura, příprava, ponor, komprese a dekomprese trvají hodinu. S pacientem je v komoře vždy sestra. Další personál průběh sleduje na monitorech.
„Při problémech, například bolestech uší či hlavy se sestup zastaví, případně sníží hloubka, pacient zkusí znovu profouknout středouší, případně se uši prokápnou a pokud je vše v pořádku, pokračujeme,“ popsal lékař Martin Dokulil z Centra hyperbarické medicíny.
Městská nemocnice zavedla suché ponory pro veřejnost od července. Služba je placená. Zájemci se už mohou objednávat na první termíny.