Felinoterapie je léčba založená na kontaktu pacienta s kočkou. „Zpestřují a zároveň zpříjemňují život našim pacientům v nelehké životní situaci,“ říká sestřička Veronika Štěpaníková (44).

Nosí Elis k postelím dlouhodobě nemocných, kde ji pokládá, aby si ji lidé s těžkým hendikepem mohli pohladit a pookřát u toho. Jednou z pacientek oddělení Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče je i bývalá také učitelka olomoucké základní školy Radka (61). S poraněním mozku po nečekaném škobrtnutí a pádu ze schodů skončila v nemocnici.

„Pobyt v podobných případech déle trvající a vidíte, jak paní Radka pookřeje, když si může Elis pohladit a mít ji u sebe v náručí. Hlazení kočičí srsti hadrové kočky rasy ragdoll, procvičuje jemnou motoriku a navozuje příjemné pocity. Elis je miláček pacientů, ale i zdravotnického personálu,“ říká sestřička. Kontakt s terapeutickou kočkou též pomáhá uvolnit stres a zvládnout stavy úzkosti.

Video
Video se připravuje ...

V krnovské nemocnici zavádí podpůrnou léčbu - terapie s kočkou Karel Janeček

Vypadá jako plyšák

Ragdoll nebo-li hadrová panenka je naprosto výstižné pojmenování, protože spokojená kočka ragdollka při chování v náručí se uvolňuje takovým způsobem, že opravdu připomíná bezvládného plyšáka.

Pro felinoterapeutický výcvik je asi nejvíce vhodné toto plemen. Ragdollky patří k nejinteligentnějším plemenům koček. Jsou hravé, mazlivé, předvídatelné a učenlivé, což pro jejich výcvik je nezbytná kombinace. 

Vědecké studie prokazují, že felinoterapie do jisté míry snižuje stres, to při mazlení se psy a kočkami nebo při pozorování obrázků zvířat. V náhodně vybraných skupinách byly sledovány i subjektivní pocity studentů, ale byla i exaktně měřena hladina „stresového hormonu“ kortizolu ve slinách. 

Fotogalerie
11 fotografií