Klub ANO z vlastního rozhodnutí opustili další dva zastupitelé, primátorova náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitel Robert Čep. Právě tito čtyři zastupitelé utvořili nový klub. Ten zatím nese název Nezařazení, nebyl prý čas nad jménem více přemýšlet.

Koaliční partneři hnutí ANO dnes nezastírali, že rozštěpení klubu vnímají jako ohrožení koalice. „Tak určitě ohrožení tady je, protože koalice ještě včera (v úterý) disponovala nějakou většinou, která je dneska jiná. Pokud klesneme pod počet 28 mandátů, tak tu většinu v zastupitelstvu mít nebudeme. Určitě bychom potom chtěli otevřít jednání o nějakém rozšíření, eventuálně o nějakých změnách v koalici. Teď to ale není na pořadu dne, pokud platí, že z klubu odešli čtyři lidé, tak ta většina stále platí,“ uvedl náměstek primátora a lídr Koalice Spolu Jan Dohnal. Dosavadní koalice měla v pětapadesátičlenném zastupitelstvu převahu 33 hlasů.

V dubnu chtějí volit

Členové klubu zastupitelů hnutí ANO na svém úterním jednání rovněž změnili předsedkyni klubu. Náměstkyni Šebestovou v čele klubu hnutí ANO vystřídala zastupitelka Hana Tichánková. Už na dubnové zastupitelstvo je naplánována volba nového vedení města.

„Dohoda spočívá v tom, že proběhne oblastní sněm a oblastní sněm bude nominovat kandidáty do vedení města,“ uvedla Tichánková. Podle ní by se měl hledat nejen nástupce Macury, ale také obou jeho náměstkyň.

Většina v zastupitelstvu

Macura koncem února oznámil, že z funkce primátora odejde do půl roku.  Po úterním jednání klubu ANO Macura ale podotkl, že primátora volí a odvolává celé zastupitelstvo. „Takže jestli někdo navrhne mé odvolání z funkce primátora...tak holt to musí získat většinu v tom zastupitelstvu," řekl Macura.

Klub zastupitelů hnutí ANO má aktuálně 17 členů místo původních 21. Tichánková v uvedla, že klub ANO je jednotný. Macura ale novinářům řekl, že pro jeho vyloučení z klubu hlasovalo jen 11 z 20 přítomných členů.

Názory se rozešly

Primátor se delší dobu názorově rozcházel s celostátním vedením strany. V lednové volbě prezidenta nepodpořil svého stranického šéfa Andreje Babiše. Oznámil, že volil jeho protikandidáta Petra Pavla, který v prezidentské volbě nakonec zvítězil. Stejně postupoval i hejtman Ivo Vondrák (dříve ANO).

Následně primátor i hejtman hnutí opustili. Macura po svém vyloučení z klubu řekl, že právě podporou Pavla klub zdůvodňoval jeho vyloučení. Tichánková pouze uvedla, že vedení města svými prohlášeními vyjádřilo neloajalitu vůči hnutí ANO.

VIDEO: Takhle Macura bojoval o Ostravu v září loňského roku.

Video
délka: 01:10:03.60
Video se připravuje ...

CELÝ ZÁZNAM: Boj o Ostravu! Hádky o energie i zbytečné investice v předvolební debatě Blesku Mall TV a Blesk TV