Šebestová uvedla, že toto řešení klub podpořil jednomyslně. Podle ní by měla zůstat zachována stávající koalice, obmění se jen někteří lidé z hnutí ANO. Na základě dohody tak členové hnutí ANO na středečním jednání nebudou navrhovat hlasování o důvěře Macurovi. Primátor se k výsledku jednání už nechtěl vyjadřovat.

„Primátor Ostravy je politická pozice, do které ho (Macuru) dostali voliči ANO, mimo jiné i díky podpoře hnutí ANO. Pokud se dále Tomáš Macura neztotožňuje s naším hnutím, a jak se ukázalo v prezidentských volbách, i s našimi voliči, nedovedu si představit, že by dlouhodobě dále vedl Ostravu. Krátkodobě ano, ale ne skoro čtyři roky,“ uvedl první místopředseda ANO Karel Havlíček.

Stejný názor má i místopředsedkyně a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová: „Nedovedu si představit, že by dál dlouhodobě vykonával funkci, do které ho svými hlasy zvolili voliči hnutí ANO.“

Náměstkyně také opouští hnutí

Podle Šebestové Macura nabídl svou funkci k dispozici s tím, že by ji mohl předat postupně vybranému nástupci z hnutí ANO. Pro stejný postup se rozhodla i Šebestová, která má na starosti životní prostředí, a také náměstkyně Bajgarová, která zodpovídá za investice. Bajgarová už z hnutí ANO vystoupila, předsedkyně klubu zastupitelů ANO Šebestová se chystá hnutí opustit.

Podle ní by členové vedení města měli funkce předat během několika měsíců, maximálně do půl roku. Zastupitelem Macura zůstane.

Dohodu potvrdil také předseda ostravské oblastní organizace ANO Richard Vereš. „Pan primátor sám předložil návrh, že ve funkci skončí s postupným předáním. S tím, že dojde i k širší personální obměně nominantů za hnutí ANO ve vedení města. Klub se dohodl na tom, že bude v následujících měsících diskutovat o tom, jak bude přesně tato obměna vypadat. Vítám to, že klub byl jednotný, že se shodl. Chceme zachovat stávající koalici,“ uvedl Vereš.

Podle něj má dohoda odblokovat současnou situaci, která nastala po vystoupení Macury z hnutí.

Zemětřesení i na radnicích?

Vereš nevyloučil, že obměna ve vedení Ostravy ovlivní i dění v městských obvodech. „To je otázka, kterou budeme muset řešit, proto je dobře, že neprovádíme žádné náhlé změny a že se o tom opravdu chceme pobavit, aby případné změny na městě neovlivňovaly negativně dění na městských obvodech nebo vedení jednotlivých radnic,“ podotkl Vereš.

Tvrdí, že výběr lidí, kteří nahradí odcházejícího primátora a jeho náměstkyně, bude v rukou ostravské organizace.

VIDEO: Hejtman Vondrák rezignoval na funkci ve vedení ANO. Havlíček: Budeme dál tvrdě proti vládě.

Video
délka: 09:27.52
Video se připravuje ...

Hejtman Vondrák rezignoval na funkci ve vedení ANO. Havlíček: Budeme dál tvrdě proti vládě