Oba moravskoslezští politici delší dobu kritizují směřování ANO a v prezidentské volbě nepodpořili předsedu hnutí Andreje Babiše, ale jeho protikandidáta Petra Pavla. „Do Ostravy dnes míří hlavní manažer hnutí (Jan Richter) s jednoznačným zadáním přesvědčit členy zastupitelského klubu o nutnosti zbavení se Macury,“ uvedl primátor na twitteru.

„Nesmysl. Jedu na místo, abych zjistil, jaká je v tamní organizaci situace, což je práce hlavního manažera hnutí. Bylo by naopak divné, pokud bych tam nejel,“ reagoval Richter.

Koalice bez vládních stran?

Podle Macury i Vondráka tak vedení ANO jedná v rozporu s tím, co první místopředseda hnutí Karel Havlíček a místopředsedkyně Alena Schillerová, deklarovali v médiích, tedy že nebude do rozhodování zastupitelstev vstupovat.

„Ta realita je naprosto opačná proti tomu, co oba dva členové vedení hnutí ANO říkají. Já jsem si žádné iluze nedělal, že by se hnutí ANO nepokoušelo nějak ovlivnit naše členy, ale nemusí u toho prachsprostě lhát,“ dodal Macura.

Primátor uvedl, že má také signály o tom, že je snaha využít k jeho odchodu opozici. „Tím druhým chtěným bonusem poté, co se zbaví mě, ještě bylo, kdyby se na koalici ve městě nepodílely žádné vládní strany. To by hnutí ANO pravděpodobně uvítalo jako kompletní vítězství v dané chvíli,“ řekl.

Macura. Pro opozici by podle něj mohlo být plusem i zrušení projektu výstavby koncertního sálu, který Macura prosazuje a vůči kterému se opozice vymezovala i v předvolební kampani.

Prý vyvolali zmatek

„Kolegové jsou v zajetí spikleneckých teorií. Pan Richter je hlavním manažerem hnutí ANO a do regionu jede proto, aby zjistil, jaká je v tamních organizacích ANO situace,“ reagoval Havlíček.

Zmatek podle něj vyvolali svými kroky právě Vondrák s Macurou. „Možná si to neuvědomují, ale stále jde o organizace hnutí ANO, ne o jejich buňky, proto tam i hlavní manažer jel. ANO v kraji a oblasti není izolovaná jednotka a nás pochopitelně zajímají názory našich členů v regionu,“ dodal.

Má podporu kolegů

Macura v pondělí oznámil odchod z hnutí ANO a uvedl, že na zastupitelském klubu nabídne k dispozici primátorskou funkci a nechá o svém dalším působení v čele města rozhodnout své kolegy.

Předsedkyně zastupitelského klubu ANO a náměstkyně primátora Kateřina Šebestová přitom ještě v úterý řekla, že věří, že Macura zůstane primátorem Ostravy i po odchodu z hnutí. Klub zastupitelů má o jeho podpoře jednat v úterý, ve středu v Ostravě zasedá zastupitelstvo. Macurovi vyjádřili podporu někteří koaliční partneři.

VIDEO: Babiš pokračuje jako šéf ANO i poslanec, oznámil na tiskovce hnutí.

Video
délka: 23:09.32
Video se připravuje ...

Babiš pokračuje jako šéf ANO i poslanec, oznámil na tiskovce hnutí Blesk TV

Fotogalerie
8 fotografií