„Už nevíme, co dělat. Smrad  takový, že nemůžeme větrat. Žijeme jako v udírně. Saze lítají z jeho komína, z jeho krbu. Proč se za těch 12 let nepřišel podívat na náš pozemek jediný úředník?,“ zoufá si Jiří Vavřík. S manželkou Marií je nevyslyšel ani havířovský magistrát, ani ombudsman, ani ministerstvo životního prostředí.

„Pořád jen slyšíme, obraťte se na soud. Tak jsme to zkusili,“ řekl Vavřík. Jenže žalobu na souseda smetl okresní soud v Karviné ze stolu.

Donesli k soudu vzorky

Vavříkovi se nevzdali a k odvolacímu líčení si do Ostravy donesli tašku plnou krabiček a sáčků s evidovanými a popsanými vzorky sazí, které za ty roky kolem domu sbírají. Vzali i nahrané videozáznamy kouře ze sousedova domu.

Soud žádné další důkazy nepřijal a odklepl závěry okresu. Krb a komíny má za nezávadné a zdroj sazí tak jako úřady za „neznámý“. „Za ty roky nemohou najít zdroj? My ho celou dobu známe,“ krčil rameny Jiří Vavřík poté, co soud odvolání zamítl.

Bití a nadávky

Ještě předtím se senát pokusil přimět obě strany ke smíru. „Po tom, co jsme zažili, není smír možný,“ řekl Jiří Vavřík a připomněl čtyři roky starou událost, kdy ho Jan G. za výtky k sazím dokonce zbil.

Tehdy ho soused se slovy »Juro, ty ku*vo, já tě zabiju!« napadl opaskem se sponou a hodil po něm dlouhou kovovou kliku ze zavírání vrat. Jan G. za to dostal podmínku a pokutu. „Vyprovokoval mě. Nervy jsem nechal na šachtě,“ řekl k incidentu.

Bude pokračování

Spor o komín ale jen tak neskončí. „Dovoláme se k Nejvyššímu soudu. Přece není možné, abychom v 21. století žili v takovém prostředí. Nenechám se bít, vyhrožovat a urážet. Je to selhání státní správy, že uvěřila takovému člověku,“ řekl Jiří Vavřík.

Jan G. má samozřejmě pohled opačný. „Nerozumím vůbec, proč to vůbec šlo k soudu, když veškerá legislativa byla v pořádku. Stěžují si jen oni. Jsou to kverulanti,“ komentoval verdikt pro Blesk.cz.

VIDEO: Tohle nadýcháme ve smogu: Jako když jste v místnosti s výpary ředidel, kouře a prachu.

Video
délka: 03:26.99
Video se připravuje ...

Tohle nadýcháme ve smogu: Jako když jste v místnosti s výpary ředidel, kouře a prachu Markéta Volfová, Lukáš Červený, Reuters, hudba: hudebnibanka.cz/Anselm C. Kreuzer, Michi Koerner - WAITING FOR RESULTS A

Fotogalerie
5 fotografií