Desítky svíček v zádveří, plný pohár na vzkazy pro rodinu zemřelého i plný svatostánek ve Frýdlantu nad Ostravicí dávaly znát, že i tady krutý čin lidi nebývale zasáhl. „Sdílíme smutek, bolest a úzkost nejbližší rodiny,“ řekl farář Lukáš Engelmann.

Kostel svým ohavným činem podle faráře Jaroslav také postavil do role „pachatele“. „I když ctíme presumpci neviny, cítíme, že v našem společenství vzniklo zlo. Chceme dát najevo, že odpovědí na něj nesmí být další zlo, byť slovní, ale modlitba,“ uvedl farář.

Jiný obřad

Proto se jeho kající obřad lišil od nedělního čistění chrámu v Bašce, kde byl talentovaný varhaník Josef zavražděný. Za světla svíček vedl frýdlantský farář duchovní bohoslužbu smíření, k odpuštění hříchů a pro ochranu před zlem. Teprve pak pokropil celý prostor svěcenou vodou.

Video
délka: 00:27.40
Video se připravuje ...

V Bašce zněly zvony na památku zavražděného varhaníka Josefa (†18). Blesk Jana Gartnerová

Obviněný varhaník Jaroslav sedí ve vazbě a hrozí mu až 20 let vězení. Podle policie vraždil po předchozím uvážení. Místní tvrdí, že důvodem měla být láska, kterou mu ale Josef neopětoval…

Byl zralý na psychologa

„Tichý, osamělý a divný,“ takové přívlastky dávali obyvatelé z Frýdlantu nad Ostravicí obviněnému z vraždy, který se prezentoval jako silně věřící a ve městě bydlel. „Už delší čas byl zralý na psychologa,“ poznamenal naštvaně před kající mší místní senior.

„Náladový, rozpolcená osobnost, možná i schizofrenik,“ přidala se další žena s tím, že Jarek žil s maminkou nad obchodem, občas rozvážel pizzu a jinak si vydělával hraním na varhany. „Vím, že jezdil na různé svaté poutě, většinou se staršími lidmi a pomáhal jim, ale vrstevníky kolem sebe neměl,“ uvedl do třetice jeden muž.

Fotogalerie
45 fotografií