Podle mluvčí krajského úřadu Nikoly Birklenové se připravuje tzv. Pohotovostní plán pro problematické jedince vlka obecného.

„Radní pro životní prostředí bude v nejbližší době apelovat na ministryni životního prostředí, aby byl hotový, co nejdříve a určila jasné postupy. Zdůrazní také potřebu co nejrychlejšího ustanovení krizového štábu, který se bude situací intenzivně zabývat,“ uvedla Birklenová.

Policisté i vědci v akci

Krajský úřad osloví i policii a obrátil se také na Mendelovu univerzita, která má od hejtmanství udělenou výjimku k plašení vlka, ale také jeho monitoring pomocí speciálních obojků.

„V případě, že krajský úřad obdrží žádost o povolení odstřelu kriticky ohroženého druhu živočicha, je zahájeno správní řízení,“ dodala mluvčí.

Na jednání nechyběli zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny či zástupci obcí, kde vlčí smečka likviduje ovce ve velkém jako je Bukovec, Písek a Písečná.

Jen malá naděje

Podle místopředsedy Svazu chovatelé ovcí a koz Romana Cieslara dnes svitla alespoň malá naděje, že se vůči smečce, která ztratila plachost, začne něco dít. „Ale je to běh na dlouhou trať s úřady a čeká nás spousta papírování,“ řekl Cieslar.

„Momentálně můžeme proti vlkům stavět jen další bytelné ohrady, než přijdou na to, jak je zase překonat. Bohužel materiály na ně na trhu chybí, tak je to komplikované,“ dodal Cieslar.

Chovatelé ovcí nebo koz si mohou požádat o částku až 100 tisíc Kč a pořídit si můžou mobilní elektrické oplocení včetně veškerého doplňujícího příslušenství, mobilní košáry (ohrady) k noční ochraně stád nebo pasteveckého psa, kraj proplatí až 90 procent nákladů.

VIDEO: V roce 2019 natočili lidé v Beskydech i medvěda.

Fotogalerie
16 fotografií