Pokoje jsou nově vybavené nábytkem včetně dětských postýlek. Nechybí ani pračky, sušičky, kuchyňka, wifi, recepce či společenská místnost pro setkávání a vyučování.

„Vybudujeme ještě hernu a plochu pro venkovní zabavení dětí,“ uvedl náměstek primátora Jiří Kajzar. Kasárna s lesním areálem patří armádě – raketové protivzdušné obraně Ostravska.

Video
Video se připravuje ...

Studenti Masarykovy univerzity původem z Ruska a Běloruska natočili video, kde odsoudili válku. MU Brno

Lidé, kteří ve Frýdku-Místku poskytli bezplatné ubytování Ukrajincům v období od 24. února až 25. března, mohou požádat město o příspěvek. U živnostníků je to 300 korun na osobu a den a u ubytovatelů bez živnosti může dar činit až 20 tisíc korun.

Pěstouni našli domov

Pro 23 pěstounských rodin, kde je dohromady 83 dětí, našlo ubytování díky společnosti Heimstaden, která je připravila spolu s organizací SOS dětské vesničky. „Pěstounské rodiny mají za sebou náročnou cestu. Ty, které cestují až z východu, jely vlakem a střídavě se schovávaly v krytech. Cesta do Česka tak trvala řadu dní,“ uvedla Kateřina Piechowicz. Společnost pro rodiny připravila vybavené byty, nábytek pomáhali montovat dobrovolníci.

„Bylo to velmi psychicky náročné zejména pro nejmenší děti. Nevěděli jsme, kolik z nich cestu zvládne. Někteří do vlaku ani nenastoupili ze strachu, že je to příliš nebezpečné,“ uvedla ředitelka českých SOS dětských vesniček Jindra Šalátová.

Heimstaden nabídl státu a kraji pro uprchlíky z Ukrajiny 500 bytů, zdarma včetně energií. „V současné době je jich obsazeno zhruba 100,“ uvedla Piechowicz.

Informace pro uprchlíky

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

11:43
5. 9. 2025

Počet obětí ruského útoku na Dánskou radu pro uprchlíky poblíž Černigova vzrostl na 8. Dánská rada pro uprchlíky, jejíž zaměstnanci byli den předtím zraněni při ruském raketovém útoku v Černihivské oblasti, oznámila, že při útoku byli zabiti dva lidé a osm dalších bylo zraněno. Zaměstnanci Dánské rady pro uprchlíky se zabývali odminováním poblíž Černigova.

11:22
5. 9. 2025

Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu musí být zavedeny ukamžitě, „bez čekání na konec bojů“, prohlásil 5. září na Ekonomickém fóru v Cernobbio prezident Volodymyr Zelenskyj, informovala italská televizní stanice Rai.

Jeho prohlášení navazuje na summit tzv. „Koalice ochotných“, který se konal 4. září. Zelenskyj a evropští lídři diskutovali o plánech na vytvoření mnohonárodních ujišťovacích sil a závazcích v oblasti zbraní, logistiky a výcviku na ochranu Ukrajiny před budoucí ruskou agresí.

10:20
5. 9. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude na dnešním setkání se slovenským premiérem Robertem Ficem v Užhorodu pravděpodobně jednat o postupném ukončování dodávek ruské ropy. Podle agentury Reuters to řekl náměstek ukrajinského ministra energetiky Roman Andarak.

Andarak při příjezdu na dnešní neformální jednání ministrů zemí EU odpovědných za energetiku v Kodani také řekl, že Ukrajina může Slovensku nabídnout jiná řešení a že existuje infrastruktura pro přepravu paliv také z jiných směrů než z Ruska.

Zelenskyj dnes podle Reuters mezitím řekl, že se na Ukrajině vedle Fica setká s předsedou Evropské rady Antóniem Costou, a potvrdil, že v plánu jsou jednání o problematice energetiky. Také podle úřadu slovenské vlády bude jedním z hlavních témat dnešních rozhovorů Fica a Zelenského energetická infrastruktura.

Kompletní online
Fotogalerie
85 fotografií