Myslivci přicházeli v uniformách s vlajkami. Místo varhaníka přijeli zahrát tři trubači na lesní rohy. „Já jsem se na to výjimečné místo těšil. Veřejnost vidí, že nejsme jen nějací střelci, ale že pečujeme o zvěř, les a umíme se sejít,“ sdělil trubač Ján Garláty (32).

Pořádající sdružení tvoří 15 členů, a obhospodařují tisíc hektarů pozemků. „Tradice na oslavu patrona myslivců je třeba držet. Mše je díkem za to, že se o nás stará,“ uvedl předseda Vojtěch Féber (39). Kdo přišel, toho po mši pohostili zvěřinovým gulášem.

Video
Video se připravuje ...

Svatohubertská mše v kostele sv. Petra z Alkantar v Karviné-Dolech. Video Blesk – Karel Janeček

O udržování tradic hovořili také Bohuslav Chwajol (77) a Ludvík Koutný (75) ze světského řádu Černí myslivci Pobeskydští. „Přesně tak to říká i hudebník Jan Slabák z Moravanky. Je to také vzdávání holdu tomuto výjimečnému kostelu,“ řekl Ludvík Koutný.

Kostel se propadl po těžbě

Barokní kostel svatého Petra z Alkantary v Karviné-Dolech postavili v roce 1736. Po zahájení těžby uhlí v roce 1854 pod ním těžili z 27 slojí uhlí. Kostel tím poklesnul o 32 metrů a vychýlil se i o 6,8 stupňů na jih. Rovné zůstaly sochy u vchodu, podle nich lze sledovat sklon.

Kostel se stal v posledních letech významným a také velmi lákavým turistickým cílem. Šikmý kostel byl s někdejšími obyvateli z okolí i námětem knižního bestselleru Karin Lednické, který se dočkal svého pokračování.

Fotogalerie
13 fotografií