Těhotenství Pavly Jiruškové probíhalo, jak má. Miminko týden přenášela, a tak nastoupila k vyvolání porodu. „Ale konec porodu si moc nepamatuji. Probudila jsem se na ARO. Byla jsem zaintubovaná, takže mi sestřička donesla papír a tužku, abych se mohla ptát, a postupně mi řekla, co se stalo,“ vylíčila maminka.

Ženu postihla fatální porodní komplikace, embolie plodovou vodou. Dusila se a masivně krvácela. „Kombinace těchto faktorů je velmi vzácná, šok nastává neskutečně rychle,“ řekl lékař Václav Procházka.

Políbeni štěstěnou

Do záchrany života Pavly i jejího dítěte se pustili lékaři napříč obory, v jednu chvíli tým čítal až 25 zdravotníků! Čerstvá maminka jen těžko hledá slova radosti a vděku, že jsou oba se synem v pořádku.

„Měli jsme oba obrovské štěstí. Vypadá to, že budeme v pořádku, bez jakýchkoliv následků. Přesto se nemůžu ubránit otázce, proč zrovna já jsem si vytáhla toho černého Petra,“ uzavřela Pavla Jirušková.

Doktora volali z nákupu

Na záchraně Pavly i synka Saši se podíleli porodníci, anesteziologové, radiologové i lékaři z tzv. angiolinky. Ti provádějí vysoce specializované zákroky na cévách. „Když mi volali z porodnice, byl jsem zrovna na nákupu, tak jsem tam nechal stát vozík a spěchal do nemocnice, abychom provedli embolizaci pánevních tepen, tedy ucpání tepen vedoucím k děloze,“ řekl vedoucí lékař z angiolinky Václav Procházka.

Sašu zradilo srdíčko

Malý Alexandr je Pavlino třetí dítě. Její první dvě děti už jsou větší a Saša se měl stát tak trochu maminčiným „mazlíčkem“. Spolu s maminkou i on svedl svůj boj o život. Přímo po porodu byl oživován.

„Dítě po porodu mělo nízkou srdeční akci a nedýchalo. Po resuscitaci byl stabilizován a po 16 dnech hospitalizace na JIP se jeho stav výrazně zlepšil,“ uvedla lékařka Hana Burčková.

Co je embolie plodovou vodou?

Jde o závažnou porodnickou komplikaci. Problémem je její nepředvídatelnost. Plodová voda se nesmí dostat do žilního oběhu, její látky snižují srážlivost krve a tělo se brání anafylaktickým šokem, tedy extrémní alergickou reakcí.

Riziko, že rodička nepřežije, je vysoké. Smrtnost je přes 50 %! Často i když žena přežije, málokdy se to obejde bez následků, nejčastěji neurologických. Podobné komplikace jako u Pavly Jiruškové se objeví u jedné z 80 tisíc rodiček.

VIDEO: Ve FN Brno došlo v září 2019 ke světově unikátnímu porodu. U mozkově mrtvé ženy (†27) lékaři udrželi 117 dní těhotenství, narodila se zdravá holčička. 

Video
délka: 02:12.48

Ve FN Brno došlo ke světově unikátnímu porodu. U mozkově mrtvé ženy (†27) lékaři udrželi 117 dní těhotenství, narodila se zdravá holčička. FN Brno

Fotogalerie
20 fotografií