Na 50 zásahů mají na kontě jen za středeční večer profesionální i dobrovolní hasiči hlavně v okresech Opava, Karviná a Frýdek-Místek a na Hlučínsku. Především odčerpávali vodu a odklízeli bahno.  

„Většina zásahů se odehrála po 20. hodině a skončila do půlnoci.  Na území obcí Šilheřovice, Hať a Píšť se bude ve čtvrtek pokračovat s odklízením nánosů bahna v domech i na silnici,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Nánosy bahna

V Šilheřovicích zatopila několik desítek domů podél Šilheřovického potoka voda ze dvou přeteklých rybníků. „Z domu odsud hasiči evakuovali seniorku a chlapce do bezpečí,“ dodal Kůdela.

Od čtvrtečního rána tu hasiči uklízí vodu a bahno, které se navalily na několik desítek rodinných domů. Po nánosem jsou i mnohé silnice, školy, obchody a ucpaná je i kanalizace. Podobný generální úklid se koná i v obcích Píšť, Hať a dalších.

Masivní výpadek elektřiny

Byla to rána jako z děla, říká prodavačka Valerie ze zoo prodejny v Jablunkově o výboji, který připravil velkou část takřka šestitisícového města o proud. Bouřka se oblastí prohnala kolem 15. hodiny.

Kvůli vypadlé elektřině zůstala většina prodavaček a někde i nakupujících v místním nákupním centru uvězněna uvnitř obchodů za zablokovanými dveřmi! Jen v obchodě, kde prodává Valerie, zůstaly dveře naopak otevřené dokořán.

„Budu tu muset zůstat tak dlouho, dokud to neopraví. Klidně i do půlnoci,“ říká ve ztmavlém obchodě. Musí totiž otevřený obchod hlídat.

Elektřina nefunguje nejen v Jablunkově, ale výpadek postihl i obce Písek, Bukovec, Kostkov a Návsí. Odhadem až 15 tisíc lidí je tak bez proudu. Elektřina tu nefungovala už během dne. Pro změnu popadaly při bouřce stromy na dráty vysokého napětí.

Pršet bude dál

V Městské nemocnici Bohumín na Karvinsku hasiči déle než dvě hodiny odčerpávali vodu, která ve sklepě s elektrorozvodnou dosahovala až metrové výšky.

Pro hasiče to ale rozhodně nekončí. Předpověď na příšít dny stále slibuje vydatné deště.

VIDEO: Co může způsobit přívalové deště?

Fotogalerie
30 fotografií