Uplynulý rok pro ni byl jako na horské dráze, změny plánů, měsíce strávené na distanční výuce, omezená praxe. Sheila však neztrácela chuť a jela během nejhorší covidové krize, v říjnu až listopadu, pomoci do 140 km vzdálené nemocnice v Jeseníku.

„Plánovanou přípravu na maturitu jsem musela odložit, ale jsem moc vděčná, že jsem tu ostrou praxi zažila. Hodně jsem se toho naučila. Byla jsem na infekčním oddělení jesenické nemocnice, kde leželi i covidoví pacienti,“ popsala studentka.

Smrt i radost

Ze svého působení si odnesla i zkušenosti velmi mrazivé. „Poprvé jsem se tam setkala se smrtí. Ve třech případech. Jeden pán zemřel na covid,“ sklopila zrak budoucí sestřička. Má však i zážitek velmi hřejivý, který vlastně trvá dodnes.

„V nemocnici jsem navázala přátelství s pacientkou, paní přes 70 let, se kterou si dodnes píšeme formou klasických dopisů. Je to velmi zajímavá zkušenost dopisovat si v podstatě s cizím člověkem a předávat si o sobě informace,“ uzavřela s úsměvem Sheila.

Co ji čeká u maturity?

V praktické části studenti musejí zvádnout ošetřovatelskou péči, zahrnující hygienickou péči, odběry, podávaní léků a převazy ran. To Sheila v pondělí úspěšně absolvovala.

Nyní přijde na řadu i ústní maturita a didaktické testy z angličtiny či češtiny. Ty jsou dobrovolné za podmínky, že žáci odpracovali minimálně 160 hodin praxe. „To splněno mám, ale přihlásila jsem se na ně,“ řekla Sheila Romulo Taco.

Je mezi prvními

Velkou premiéru zažívá AGEL Střední zdravotnická škola v Ostravě. V následujících dnech proběhnou vůbec první maturitní zkoušky v historii školy a Sheila bude u toho. Na školu nastoupila v roce 2017, tedy stejném, od kterého škola funguje. Cílem školy je vychovávat všeobecné sestry, kterých je v Česku stále nedostatek.

VIDEO: Petr Čtvrtníček vyjadřuje podporu iniciativě Spolu silnější, která pomáhá lidem v první linii.

Video
délka: 01:03.10

Petr Čtvrtníček vyjadřuje podporu iniciativě Spolu silnější , která pomáhá lidem v první linii Spolu silnější

Fotogalerie
4 fotografie