„Pro mě neskutečná pocta. Fotografie blesků skončila v soutěži Věda fotogenická v kategorii Cena Akademické rady AV ČR na první příčce,“ těší se Popek. Nejvíc hlasů obdržela fotka i od veřejnosti.

Ani jeho druhý snímek nezůstal pozadu. Jmenuje se Lávové jezero sopky Nyiragongo, která se nachází v Kongu, a vyhrál v kategorii Živly přírody.

Odborník na bouřky

Martin se z amatérského lovce blesků časem vypracoval na profesionálního pozorovatele Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Také patří k největším odborníkům na vzácné bouřkové jevy v Česku.

Video
délka: 00:29.06

Fotograf Martin Popek z Nýdku natočil lávové jezero sopky Nyiragongo v Kong Martin Popek

Jako první zachytil Popek díky vysoce citlivé kameře Elfy - nejnáročnější blesky na vyfocení, které na obloze vydrží asi jen setinu sekundy.

První v republice vyfotil duchy

Duchové nebo-li red sprites čili červení skřítci říká neobvyklým bleskům, kteří se podobají mrkvi a zůstanou na obloze přibližně jen na jednu setinu sekundy.

„Vyskytují se nejčastěji ve výškách od 60 až 90 kilometrů. Pak padají z horních vrstev atmosféry k zemi. Zřejmě souvisí s mohutnými výboji Cg+ odehrávajícími se v silných bouřích,“ líčí muž, který je povoláním zámečník. Před mnoha lety „duchy“ pozorovali piloti, ale nikdo jim to nevěřil.

Video
délka: 00:40.33

Fotograf Martin Popek zaznamenal na obloze výjimečný úkaz, kterému se říká duchové Martin Popek

„K zaznamenání je potřeba specializovaný přístroj, u něhož se používá nejcitlivější kamera, která je propojena s počítačem se speciálním software. Kamera v podstatě pořád běží a počítač zachytává změny v obraze,“ říká Popek.

Nebojí se, že by ho „trefilo“

Podle něj jsou bouřky krásné, tajemné a děsivé zároveň. Blesky pozoruje z vyvýšeného místa u skokanských můstků v obci, které má kousek od domu. Pravděpodobnost, že do něj elektrický výboj uhodí, je podle něj prý téměř mizivá.

„Fotím, dokud nezačne pršet a bouřka je přede mnou. Když už je nade mnou, začíná to být nebezpečné. To pak maximálně stojím na balkóně,“ dodává.

Jeho snem je rozluštit jednu z meteorologických záhad a to kulový blesk. O něm se prakticky neví nic.

Fotogalerie
8 fotografií