Kočár z roku 1850 pořídila v roce 1932 rodinná pohřební služba Charitas dědečka pana Dernického. „Kočáry měl původně tři. Za hluboké totality však zakázali vyprovázené pohřby z domů, pak i z kostelů,“ říká pokračovatel rodinné tradice Vítězslav Dernický.

Komunisté nařídili všechny pohřební kočáry spálit. Dva kousky pana Dernického tomu neunikly, třetí se mu však povedlo zachránit. „Schovávali jsme ho ve stodole u souseda, pana Šustka,“ usmál se majitel. Kočár tak přežil a dnes ho může obdivovat veřejnost.

„V roce 2010 jsem ho nechal renovovat u pana Obra v Čechách pod Kosířem. Má vyhlášené muzeum kočárů. Je to odborník, díky němu kočár vypadá stále k světu. Nevyjíždí ale už tak často, tradiční pohřby už jsou raritou,“ smutní pan Dernický.

Poctivě a s úctou

Mrzí ho, že dnes jsou pohřební obřady jako z výrobního pásu. Vše rychlé, obřad, kremace... „K tradičnímu pohřbívání se nová generace nedostala. Ale nikomu nic nevyčítám. Vážím si každého, kdo poslední rozloučení dělá poctivě a s úctou,“ uzavírá Vítězslav Dernický.

Ještě před pár lety sloužil vůz na pohřbech i dvacetkrát do roka, vyprovázených pohřbů však ubývá. „Dnes vyjíždíme asi desetkrát za rok,“ vypočítává Vítězslav Dernický.

„Ono je to taky dost náročné na přípravu. I finančně. Musíme převézt kočár na delší vzdálenost kamionem, sehnat koně, převézt je na místo vlečkou,“ vysvětluje. Kočár na pohřby objednávají a vypravují hlavně velké sedlácké či romské rodiny.

Vdova dojetím omdlela

K zatím poslednímu pohřbu vyjel kočár před dvěma týdny do Holešova na Zlínsku. „Byl to jeden z nejkrásnějších pohřbů, co jsem dělal. Když naše dvojspřeží fríských koní míjelo nebožtíkův rodný statek, ozvalo se ze stájí řehtání jeho koní. Naši koně jim řehtáním odpověděli. Byla to silná chvíle pro všechny, vdova z toho dojetím omdlela,“ líčí Vítězslav Dernický.

Garáž jako obývák

Aby kočár působil stále nablýskaně a patřičně reprezentativně, je potřeba ho neustále opečovávat.

„Když nikam nevyjíždíme, přetíráme ho speciálním olejem, leštíme lampy. Garážujeme ho spíše v takovém obýváku. Stojí na kobercích, překrytý je na míru ušitou celtou,“ popisuje s úsměvem Vítězslav Dernický.

VIDEO: Před dvěma lety se v Praze uskutečnil pohřeb Jana Kočky (†28). Jeho rakev také vezl historický kočár.

Video
délka: 51:23.67

CELÝ ZÁZNAM: Pohřeb Kočky (†28): Kočár s šestispřežím, průvod Prahou a bílé holubice Aleš Brunclík

Fotogalerie
8 fotografií