Rada města v červenci vyzvala k předložení nabídek čtyři banky a všechny byly ochotny městu úvěr poskytnout. Podle primátora Tomáše Macury (ANO) je to signálem toho, že město je pro banky důvěryhodným partnerem s dobrou ekonomickou kondicí.

„Peníze z výhodného úvěru pomohou nejen s financováním významných investičních akcí a s jejich rychlou realizací, ale v návaznosti na to také s posílením ekonomiky utlumené epidemií covidu-19. Získali jsme naprosto unikátní podmínky," řekl Macura.

Město se nakonec dostalo ještě níže, když získalo roční úrokovou sazbu ve výši 0,76 procenta, která bude neměnná po celou dobu trvání úvěru, tedy do konce roku 2030.

Peníze pomohou rozvoji

„Úvěr je velmi výhodný i s ohledem na fakt, že v průběhu následujících let se očekává postupné zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl Macura. Město chystá několik velkých investic, s jejichž financováním mu pomůže právě úvěr.

Jde například o dokončení přestavby někdejších jatek, výstavbu podzemního parkoviště u nových objektů univerzity nebo novostavbu domova pro seniory.

Úvěr si město vezme na 11 let. V letošním roce chce vyčerpat 570 milionů korun. V příštím roce by Ostrava čerpala 740 milionů, v roce 2022 celkem 300 milionů a v roce 2023 posledních 190 milionů korun.

 

Dluh klesá

Ostravě se v posledních letech podařilo snížit zadluženost města. Dluh kulminoval v roce 2013, kdy dosahoval zhruba 6,6 miliardy korun. Od té doby se snižuje a nyní je to méně než dvě miliardy korun. Zastupitelé města dnes schválili i záměry dvou městských obvodů, které si chtějí vzít úvěr. Moravská Ostrava a Přívoz plánuje úvěr 50 milionů korun, Slezská Ostrava 200 milionů korun.

VIDEO: Ostravu trápí i nedostatek zubařů.

Video
délka: 01:02.31

V Ostravě stáli lidé hodiny v dlouhé frontě na registraci k novému zubaři... Michal Charbulák