Poprvé měla vozit turisty z Leskovce nad Moravicí do Razové, Meziny, Nové Pláně, Roudna a zpět už vloni. „Chyběl certifikát o elektroinstalaci, nezískali jsme lodní osvědčení,“ sdělil předseda svazku obcí Mikroregion Slezská Harta Josef Havlík (69).

Když provozovatel osvědčení získal, při zkušební jízdě přišla další patálie. „Elektroloď najela u mola v Mezině na kládu pod vodní hladinou. Poškodila jeden z lodních šroubů. V době koronaviru se pak řešila oprava s polským výrobcem na dálku,“ řekl Josef Havlík.

Problémy se už ale podařilo zažezhnat a loď konečně vyplula. „Dá se plout i ve větším větru, už jsme to zkoušeli,“ sdělil Havlík.

Video
délka: 06:08.47

Zbrusu novou unikátní elektroloď spustili zkušebně na hladinu přehrady Slezská Harta na Bruntálsku. Karel Janeček

Loď má dva elektromotory po 63 kilowattech, jež pohání lithiové baterie, nabíjené částečně vedením na březích z elektrostanic, částečně solárními panely již zabudovanými v lodi. Provoz na přehradě je totiž možný jen s čistě ekologickými plavidly.

Kolik to stojí

Dospělí zaplatí za hodinu a půl dlouhou platbu 190 korun, děti 150 korun a děti do 6 let 100 korun. Za kočárek či psa je příplatek 20 korun. Rychlost lodi je mezi 6 až 8 kilometry v hodině, a její maximální rychlost je 13 kilometrů.