„Má za sebou odběry krve, lékaři mu také zavedou vstup do žaludku přes břišní stěnu, musí se připravit a upravit plicní ventilace. Pokud vše půjde dobře, mohla by genová léčba proběhnout v prvním týdnu v červnu,“ řekl tatínek Olivera Bohumil.

Jednu dávku infuze Zolgensmy, která stojí přes šedesát milionů korun, uhradí zdravotní pojišťovna. Lék je unikátní v tom, že stačí jen jedna aplikace, která „opraví“ špatný gen, který nemoc způsobuje, a dítě má velkou naději na výrazné zlepšení stavu.

Podmínkou je ale aplikace léku do dvou let pacienta. Dosud Oliver i podobně nemocné děti byli jen na udržovací léčbě, která se navíc musela opakovat a byla bolestivá.

Konec sbírky

Právě do 15. května měla původně trvat sbírka na úhradu léku z USA. Do ní se zapojilo tisíce dobrých lidí včetně známých tváří. Premiér Andrej Babiš ale před třemi týdny oznámil, že léčbu pro Olivera a další dva chlapce Maxe a Adama uhradí zdravotní pojišťovny. Lidé přesto dále přispívali.

„Sbírka pro Olivera už je uzavřená, celkem se vybralo 59 950 000 korun,“ řekla Anna Strnadová z občanského sdružení Život dětem. Část peněz dostane Oliverek například na úhradu rehabilitací nebo léčebných pomůcek, peníze dostanou i ostatní vážně nemocné děti v Česku.

VIDEO: Oliverek (1,5) trpí spinální svalovou atrofií, nadějí je pro něj superdrahý lék. 

Video
délka: 00:47.87

Oliverek (1,5) trpí spinální svalovou atrofií, nadějí je pro něj superdrahý lék, na který rodina shání peníze. rodinný archiv