Převýšení mezi trojanovickou částí Ráztoka a beskydským horským střediskem Pustevny je 400 metrů. „Nápad připevnit sedačky na nákladní lanovku ke svážení dřeva pochází od kanadských dřevorubců. Ale první profesionálně postavená sedačková lanová dráha nejen v Evropě, ale podle dostupných informací na celém světě, jezdila zde v Beskydech z Ráztoky na Pustevny,“ uvedla mluvčí střediska Dita Korčák Hrtusová.

Video
délka: 00:15.24

80 let lanovky na Pustevny DIta Korčák Hrtusová (Pustevny.cz)

Postavena za dva roky

Výstavba původní lanovky na Pustevny proběhla v neuvěřitelně krátké době v letech 1939 až 1940. „Navíc to za extrémních klimatických podmínek, kdy mrazy dosahovaly téměř -30 °C,“ podotkla Hrtusová. První lidi dráha svezla ve zkušebním provozu 3. března 1940, hned následující den se jelo naostro.

Původní dráha byla jednou rekonstruována v roce 1956 a fungovala až do roku 1982, kdy byl provoz ukončen. Za dobu své existence svezla skoro 6 milionů cestujících.

Nástupkyně začíná níže

Její nástupkyně byla vybudována v letech 1983 až 1986. Lanovka má lehce pozměněnou trasu, je položena o něco níže v údolí.

Během jejího provozu prošla několika úpravami, ale návštěvníci se s ní vozí dodnes. Nejnovější změnou je moderní budova horní stanice lanovky spojená s restaurací z roku 2017.

Víkendové oslavy

Takové kulaté jubileum je samozřejmě potřeba patřičně oslavit! „Na nadcházející víkend chystáme bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Budeme také krájet dort,“ uzavřela Dita Korčák Hrtusová.