„Letošní nabídka je neobyčejně pestrá – od rockové legendy, přes velkou taneční hvězdu, široké zastoupení současné africké hudby až po energický funky a soul,“ uvedla ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Kromě The Killers, Twenty One Pilots či Martina Garrixe, který festival zakončí, přijede i africká hvězda Yossou N’Dour. „Jsme rádi, že se nám podařilo získat Yossoua a další čtyři africké interprety – Kokoko!, Muthoni Drummer Qeen, Fatoumata Diawara a Fofoulah,“ řekl dramaturg festivalu Jiří Moravčík. „Zvlášť proto, že letos 16 afrických států oslaví 60. výročí získání nezávislosti.“

Nejcennější Mišík

Jednou z nejcennějších hudebních hvězd tuzemské scény, kterou se podařilo pořadatelům získat, bude Vladimír Mišík s Blue Shadows. „Plánuje jen tři, maximálně čtyři koncerty svého nového projektu a i proto jsme rádi, že vystoupí právě u nás,“ dodal Moravčík. Vystoupí i Chinaski.

Návštěvníci festivalu si však budou moci vybrat i z „nehudebního“ programu. Z divadel uvidí inscenaci Amerikánka s Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou, soubor Cirk La Putyka se strhujícím novocirkusovým představením ADHD a taneční představení Panoptikum choreografky Lenky Vágnerové.

 

Diskutovat se bude o Číně

Po boku Colours of Ostrava se uskuteční již 5. ročník mezinárodního fóra Meltingpot. Mezi prvními oznámenými hosty fóra jsou odborníci na Čínu, autor světového bestselleru Dalajlamova kočka David Michie a spisovatel Robert Fulghum.

Festivaloví nadšenci si také budou moci v Malém světě techniky prohlédnout loď Niké, se kterou mořeplavec a cestovatel Richard Konkolski v roce 1975 obeplul celý svět. Uvidí zde i repliku skafandru Neila Amstronga a další kosmické artefakty, které se podařily získat ve spolupráci s americkou ambasádou.

Po desáté nebude padla

A pořadatelé se nemusí bát ani toho, že podle platné vyhlášky musí všechny hlasité produkce v Ostravě končit do desáté hodiny večerní. „Nedávno jsme schválili vyhlášku, ve které se uděluje festivalu výjimka,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Celkem nabídne letošní ročník více než 120 zahraničních a domácích kapel všech žánrů, další ještě přibudou na vystoupeních mimo hlavní pódia – na divoké Drive stage, elektronické YouTube stage, alternativní Full Moon stage, domácí Kofola CS stage či v sálu Cylinders Gong Stage.

VIDEO: The Cure – Friday I’m in Love

Video
délka: 00:40.00

The Cure – Friday I’m in Love Blesk/Hana Langrová