Drobná ryba je živoucí fosilií, která žije v řekách Kongo a Niger a také v akváriu Pavilonu evoluce v Zoo Ostrava. Na pomezí hladiny a vzduchu žije na Zemi už desítky milionů let.

„V lednu letošního roku se motýlkovci v naší zoo poprvé vytřeli a později to ještě několikrát zopakovali,“ řekla akvaristka Markéta Rejková a dodala: „Jikry jsou velké a vznášejí se u hladiny. Je třeba je posbírat a umístit do mělkých nádob, kde se odchovají.“

Už milimetrový potěr je dravý

Po několika dnech se vylíhne šest milimetrů velký potěr, který se zdržuje těsně pod hladinou. „Nehybně čeká, až mu kolem tlamky propluje živá kořist přiměřené velikosti,“ dodala Rejková.

Většinu času bývá tato ryba nehybná, ale poté dokáže v pravou chvíli vyskočit nad hladinu. Pomáhají jim při tom jejich ploutve ve tvaru motýlích křídel. Má navíc unikátní strukturu oka, díky níž dokáže zpracovávat informace ze vzduchu i z vody.

Naprosto nehybný s hnědým mramorovaným zbarvením a široce roztaženými ploutvemi může vypadat jako uschlý list spadlý na hladinu nebo kousek dřeva.

Ryba je náročná na chov

„V zázemí odchováváme několik desítek motýlkovců různé velikosti. Je to každodenní starost o dostatečně drobnou a pohyblivou stravu a také vysokou kvalitu vody,“ popsala Rejková. „Odměnou je sledovat, jak maličkým neforemným mláďatům postupně narůstají mohutné prsní ploutve a mění se v ryby, které opravdu mohou připomínat motýly.“

Návštěvníci ostravské zoo je mohou vidět v prostředním bazénu Pavilonu evoluce, když budou pozorně pátrat na hladině kolem kořenů v rozích nádrže.

Motýlkovec africký

Patří mezi starobylou skupinu ryb z řádu ostnojazyční. Jméno řádu odkazuje na velmi ostrý a tvrdý drtící mechanismus uvnitř tlamy, jakousi třetí čelist. Tlamu má orientovanou k hladině. Motýlkovec dorůstá do délky 15 cm a je velice nenápadný. Ve volné přírodě žije v klidných vodách povodí Konga a Nigeru.

VIDEO: V brněnské zoo mají pro změnu ryby, které svou oběť "sestřelují".

Video
délka: 00:13.33

Rybí pistolníci Hynek Zdeněk, blesk.cz