„Město nechá upravit v centru zeleň tak, aby neposkytovala bezdomovcům soukromí, technické služby pak budou nepřetržitě uklízet odpadky,“ řekla mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

„Po dohodě s Charitou chceme motivovat lidi bez domova, aby se zdržovali v blízkosti azylového domu, kde jsou pro ně zajištěny služby.“

Pokuty za přestupky nepomáhají

Podle starosty Nového Jičína Stanislava Kopeckého jsou problémy s bezdomovci hlavně v letním období. „Tito lidé migrují mezi většími městy a díky pěknému počasí přebývají venku,“ popsal Kopecký.

 „Byť jsou naše možnosti omezené, snažíme se situaci řešit. Ve spolupráci s Charitou, policií, strážníky, sociálním odborem a technickými službami jsme se dohodli na určitém postupu. Pokuty za přestupky nemají žádný vliv na změnu jejich chování.“

Strážníci tak budou častěji chodit do míst, kde se bezdomovci zdržují, pracovníci technických služeb budou zase neustále likvidovat jejich nocležiště s matracemi, igelitovými taškami a odpadky.

Místo peněz mohou darovat „nocleženku“

Terénní pracovník novojičínské Charity se bude snažit bezdomovce přesvědčit, aby se přemístili k charitnímu domu. „U nás funguje denní centrum i noclehárna. Prosíme spoluobčany, aby zvážili, zda je vhodné lidem bez přístřeší dávat peníze, protože je většinou utratí za alkohol. Existují i jiné způsoby, jak jim pomoci,“ řekl ředitel Charity Nový Jičín Marcel Brož.

Už od září by měla Charita rozjet projekt takzvaných „nocleženek“. „Kdo bude chtít lidi bez domova obdarovat, může mu zaplatit nocleh s jistotou, že si za dar nepořídí třeba alkohol,“ dodal Brož.

VIDEO: Kavárník Jakub Jura o tom, proč se rozhodl pomoci bezdomovci Petrovi z Brna.

Video
délka: 03:39.19

Kavárník Jakub Jura o tom, proč se rozhodl pomoci bezdomovci Petrovi TV Blesk Zdeněk Matyáš