Dočasné řešení využití plochy by podle předpokladu bylo na zhruba pět let. Město totiž stále počítá s tím, že v budoucnu bude plocha zastavěna. „Nechali jsme zpracovat architektonický návrh, který pracuje s místem jako s územím určeným k zástavbě pro nějaký objekt, tak jak to bylo v historii,“ uvedla primátorova náměstkyně Zuzana Bajgarová. Na ploše by mohly být dočasně umístěny mobilní kontejnery.

Soukromá společnost, která má s obdobným konceptem zkušenosti v Praze, nyní pro město připraví prodejní model. Teprve pak se město rozhodne, zda dá projektu zelenou.

Podklady by mělo mít k dispozici během několika týdnů. Podle aktuálních předpokladů by dočasná proměna území mohla přijít na 15 až 20 milionů korun. Město ale pracuje i s možností, že by si prodejní moduly jen pronajalo, což by projekt zlevnilo.

Pyžama nechtějí

Podle představ města by prodejní místa mohla sloužit například pro prodej květin, rukodělných či designových výrobků a podobně. „Také okolní provozovatelé by třeba mohli část svého provozu vytáhnout právě do té food zóny. Určitě nechceme, aby se tam prodávala třeba pyžama a podobné záležitosti,“ doplnila Bajgarová.

Plocha je ohraničena ulicemi Dlouhá, Zámecká, 28. října a Masarykovým náměstím. Větší polovinu by měla zabírat relaxační zóna a prostor by se mohl využívat v létě například k promítání a dalším aktivitám. V zimě by v lokalitě podobně jako v minulosti fungovalo kluziště.

Své zázemí by v místě měl mít i informační servis. Přesnou podobu má ale určit až chystaný provozní model. Pokud se město rozhodne projekt uskutečnit, mohlo by území být ve změněné podobě příští rok v létě.

VIDEO: V ostravské zoo se rozkoukává nová samička pandy červené.