„Z důvodu epidemiologické situace platí až do odvolání zákaz návštěv a příjem nemocných v Kardiochirurgickém centru FNO,“ potvrdila mluvčí nemocnice Naďa Chattová. Zdravotníci v nemocnici podle ní stále podstupují očkování proti tomuto vysoce infekčnímu onemocnění.

Enormní nárůst onemocnění

Spalničkami se od počátku letošního roku nakazilo v Moravskoslezském kraji už 88 lidí. Osm případů onemocnění a jedno podezření na onemocnění bylo zaznamenáno právě mezi zdravotníky. Loni přitom hygienici za celý rok řešili šest případů.

Moravskoslezský kraj má stále jednu z nejvyšších nemocností v České republice, i když v posledních pěti týdnech nemocnost klesá. Nejvíce onemocnění je v kraji na území Ostravy. Spalničky se zatím v regionu nevyskytly pouze v okrese Nový Jičín.

Jak se nemoc projevuje?

Onemocnění se šíří kapénkami. Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která se šíří na obličej, krk, břicho a končetiny.

VIDEO: „Očkování je obětí svého úspěchu. Lidé už závažnost spalniček zapomněli,“ říká lékařka.

Video
délka: 22:54

„Očkování je obětí svého úspěchu. Lidé už závažnost spalniček zapomněli,“ říká lékařka. Markéta Volfová, Lukáš Červený