Byla to rutinní cesta do školy. „Když jsme procházely autobusovým nádražím, všimly jsme si na zemi ležícího pána. Špatně dýchal,“ popisovala událost z konce loňského roku Karolína.

Pochvala od profíků

Dívky se zachovaly velmi pohotově. „Uložily jsme ho do stabilizované polohy, zkontrolovaly jsme mu ústa, aby něco nevdechl, rukou jsme mu přidržovaly hrudník a zavolaly záchranku,“ doplnila Miriam.

Obě kamarádky studují na Mendelově střední škole obor praktická sestra. „Přestože ho studují teprve prvním rokem, byly schopny rychle a správně pomoci. I záchranáři jim řekli, že odvedly dobrou práci,“ uvedla hrdě Alžběta Šuláková, jejich třídní učitelka.

Byly na to samy

Děvčata ale zarazila lhostejnost kolemjdoucích. „Vybavujeme si, že než jsme k pánovi přišly, prošla kolem něj spousta lidí. Nikdo mu nepomohl,“ popisovaly Karolína s Miriam. O svém hrdinském činu však pomlčely.

„Nikomu jsme nic neřekly. Přišlo nám to samozřejmé a správné,“ shodly se studentky. Jejich zážitek je jen utvrdil v jejich životních cílech. Obě chtějí pracovat u záchranné služby.

Neututlaly to

Po mnoha týdnech je ale „práskla“ všímavá paní. Událost, která se stala už loni v půlce listopadu, se tak provalila. „Do školy přišel email, ve kterém vše podrobně popsala. Apelovala na starostu, že si holky zaslouží ocenění,“ řekla Alžběta Šuláková.

To se také stalo. Karolína i Miriam jsou tak držitelkami ocenění „Mladý hrdina“, které převzaly z rukou starosty Nového Jičína Stanislava Kopeckého.

VIDEO: Lékaři školí dobrovolníky pro záchranu životů: Pacientům tak kupují čas!

Video
délka: 00:37

Lékaři školí dobrovolníky pro záchranu životů: Pacientům tak kupují čas!