„Mohlo by to být nebezpečné na mnoha místech. Navíc bychom vázali jednotky Integrovaného záchranného systému, které by tak jinde mohly chybět," řekl za pořadatele Karel Semotam.


Lidé, kteří si již na bohatý program zakoupili vstupenky, se nemusejí obávat, že by o své peníze přišli. „Zůstanou v platnosti na příští rok. Pokud by je chtěl někdo vrátit, samozřejmě mu vyhovíme a peníze dostane zpět," slíbil Semotam.

Znojemské vinobraní se letos mělo konat po čtyřicáté. V posledních 20 letech bylo zrušeno dvakrát. V obou případech to bylo kvůli pandemii covidu. Každoročně na něho přijíždá kolem 90 tisic návštěvníků. V historickém průvodu bývá přibližně 500 lidí.

Akce končí i jinde

Kromě Znojma zrušili pořadatelé na jižní Moravě kvůli obavám z počasí i další akce: Gastrofestival ve Veselí nad Moravou, Letecký den v Brně, ČEZ Fest v Hodoníně, Den otevřených dveří v pivovaru Starobrno, RunTour na Brněnské přehradě, Festival Skolíme Koliště v Brně či brněnské finále basebalové ligy.

Další akce hlásí omezení programu hody v Židlochovicích nebo Strážnické vinobraní. „Část programu jsme se rozhodli přesunout do kulturního domu. U ostatního programu bude záviset na vývoji počasí," potvrdil pro Blesk.cz starosta Strážnice Risto Ljasovský. 

VIDEO: Do Znojma na vinobraní rád zavítá i král Jan Lucemburský.

Video
Video se připravuje ...

Do Znojma se po dvou letech vrátilo vinobraní i král Jan Lucemburský. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
82 fotografií