Ředitelství vodních cest (ŘVC) bude výrazně investovat do Baťova kanálu. Zatímco v letech 1998 až 2022 do něj vložilo 350 milionů korun, do roku 2030 přidá dalších 1,5 miliardy! Kapacita veselského přístavu vzroste z 35 na 81 lodí. Nové přístavy vzniknou v Hodoníně a Kroměříži, pojmou po 80 lodích.

Připravují se na turisty

„Výrazně se tím prodlouží plavba ze současných 53 na 72 km v roce 2026,“ vysvětlil investiční referent ŘVC Martin Vavřička. Až dosud se totiž turisté mohou plavit pouze od Rohatce po Otrokovice.

Video
délka: 00:32.44
Video se připravuje ...

Prezentace proměny přístavu ve Veselí nad Moravou. Hynek Zdeněk

V přístavu ve Veselí nad Moravou už nyní vznikají i rozsáhlé ubytovací kapacity, restaurace s kapacitou 160 míst a vinařství s předpokládanou produkcí 150 tisíc lahví vína ročně.

Madona z Brazílie 

V blízkosti veselského přístavu vznikne i nové přemostění Baťova kanálu, které umožní bezproblémový příjezd ke zdvihadlu lodí. Nově má být vytvořeno i vodní náměstí, na němž se má vyjímat soška černé madony.

„Dovezl ji honorární konzul z Brazílie z městečka Bataypora, o jehož založení se postarali Jan Antonín Baťa a jeden z jeho nejbližších spolupracovníků Jindřich Trachta,“ vysvětlil souvislost s Baťovým kanálem starosta Veselí nad Moravou Petr Kolář (49).

Fotogalerie
10 fotografií