Na každé plavební komoře Baťova kanálu se v průměru proplavilo 3 526 lodí, což je o 416 lodí víc, než v dosud rekordní loňské sezóně,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

Jestli padl i návštěvnický rekord, je zatím ve hvězdách. „Ještě nemáme všechna data pohromadě, ale vypadá to velmi dobře. Patrně ale vyrovnáme předchozí dvě rekordní sezóny, kdy se po Baťáku plavilo přibližně 90 tisíc návštěvníků,“ řekl ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek.

Většina úseků byla splavná po celou sezónu. Jediný vážnější zádrhel byl v říčním toku mezi Hodonínem a Rohatcem. „Vede tam totiž ropovod Družba a v jeho okolí musela být doprava omezena,“ vysvětlil Bártek.

Skoro o tisícovku lodí více

Největší zájem turistů byl soustředěn mezi komory Uherský Ostroh – Veselí nad Moravou a Vnorovy. „Zde se proplavilo o 954 lodí víc než loni,“ doplnila údaj Kučerová.

Podle Bártka je právě úsek u Veselí nad Moravou loďmi již přeplněn. Kromě hlavního přístaviště, které kapacitně nedostačuje, ve městě fungují ještě čtyři další. „Na konci příští sezóny má začít ve Veselí přestavba přístaviště na velký přístav, který bude největší na Baťově kanále, pojmout by měl až 35 lodí,“ upřesnil Bártek.

VIDEO: Baťův kanál láká i dobrodruhy. Marek Jedlička (40) z Hodonína ho dokázal celý přeplavat.

Video
délka: 02:23

Plavec Marek Jedlička (40) z Hodonína přeplaval Baťův kanál. Hynek Zdeněk, blesk.cz