„Za sedm dnů pět set korun. Za každý další den padesátikoruna navíc,“ prozradil brněnský radní Petr Kratochvíl (55, ODS) sazebník parkovného pro ty, kteří chtějí po světě cestovat letecky z Vídně. Parkoviště zájemci najdou u Zetoru v Líšni.

Dotovaný a utobus i vlak

Odtud odveze zájemce o odlet z Vídně na hlavní nádraží autobus. Nezaplatí za to nic. Plně tuto službu hradí radnice. „Za jednu cestu uhradí město Brno částku 1 334 korun bez DPH,“ upřesnil Kratochvíl.

Z nádraží pak jede přímý vlak na letiště Vídeň – Schwechat. I tato služba je Brnem dotovaná. „Celková výše kompenzace tohoto spoje ze strany města Brna je vyčíslena na 9,5 milionu korun,“ dodal radní Brna.

Parkování v Brně za "litr"

Cestující, kteří chtějí odlétat z Brna, takové služby od magistrátu ani zdaleka nemají. Za týden parkování na letišti zaplatí rovných tisíc korun. Redakce Blesku se na magistrátu dotazovala, zda chystá nějaké úlevy i pro tyto cestující. Ani za dva dny ale odpověď nepřišla.

Brno začalo odlety z Vídně podporovat poté, co se kraji ani městu nepodařilo dojednat pravidelné letecké linky z jihomoravské metropole. Nicméně v létě z Brna odlétá spousta charterových letů, které využívají statisíce turistů. Ti se tak právem mohou cítit diskriminováni.

VIDEO: Brněnské letiště je využívané hlavně v letním období, kdy z něj odlétají turisté na dovolenou. Takto vypadá přistání v Brně.

Video
délka: 01:33.53
Video se připravuje ...

Brněnské letiště je využívané hlavně v letním období, kdy jej využívají turisté k cestám za vysněnou dovolenou. Takto vypadá přistání v Brně. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
4 fotografie